Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Pozořice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Pozořicích
Pozořický kostel Nanebevzetí Panny Marie
Pozořický kostel Nanebevzetí Panny Marie
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-venkov
Obec Pozořice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát modřický
Farnost Pozořice
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Odkazy
Kód památky 31320/7-894 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je barokní římskokatolický chrám v městysu Pozořice v okrese Brno-venkov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Je farním kostelem pozořické farnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Pozořicích stával dřevěný kostel Nanebevzetí Panny Marie (přibližně v místě dnešní farní stodoly), který v roce 1704 vyhořel. Ještě téhož roku nechal kníže Jan Adam z Lichtenštejna položit základy současného chrámu, čímž však aktivity na stavbě skončily. Barokní kostel byl dobudován v letech 1721–1724 na popud Antonína Floriána z Lichtenštejna.[2] Původně se počítalo s mohutnou stavbou, která měla mít typické barokní věže a zdobení interiérů, ale kvůli nedostatku financí Lichtenštejnů má kostel nakonec současnou podobu. Během bitvy tří císařů byl chrám francouzskými vojsky vypleněn.[zdroj?] Generální oprava kostela proběhla v letech 1959–1968.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-01]. Identifikátor záznamu 142828 : Kostel Nanebevzetí P. Marie, s omezením: bez náhrobků r. č. 7-903, 7-904, 7-905. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b VRBA, Pavel. Kostel Nanebevzetí Panny Marie [online]. Pozorice.cz, 2004-08-13 [cit. 2013-02-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]