Rouchovanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rouchovanka
Rouchovanka u Hrotovic
Rouchovanka u Hrotovic
Základní informace
Délka toku 27,6 km
Plocha povodí 99,0 km²
Průměrný průtok 0,19 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-16-03-0340
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Kraj VysočinaLipník, Rouchovany,
Jihomoravský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Svratka, Jihlava, Rokytná
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rouchovanka (též Mocla) je levostranný přítok řeky Rokytnéokrese TřebíčKraji Vysočina a v okrese ZnojmoJihomoravském kraji. Délka říčky činí 27,6 km.[1] Plocha povodí má rozlohu 99,0 km².[2][pozn 1]

Průběh toku

Rouchovanka začíná svůj tok mezi obcemi Lipník a Klučov. Protéká několika rybníky, např. Návesním a Kopytem, následně se do ní vlévá několik bezejmenných vodotečí. Pod Valčí protéká rybníkem Skalka, do kterého ústí Potůček. Dále do ní pod Valčí ústí Močínek, kolem soutoku má své kolonie bobr evropský. Říčka se postupně zařezává do údolí východně od Hrotovic a na mnoha místech je opět přehrazena nádržemi a rybníky, vlévá se do ní Milačka, která pramení z malého rybníka Milačka u Hrotovic a nemá žádný vlastní přítok.

Dále se do Rouchovanky vlévá Račický potok. Do Račického potoka se vlévá Bačický potok a potok Bříští. Dále do Rouchovanky vtéká Boříkovský potok, na kterém leží rybník Stejskal a Boříkovský rybník, do Boříkovského potoka se vlévá Přešovický potok. Jako poslední přitéká do Rouchovanky Šemíkovický potok, který pramení na okraji vsi Šemíkovice. Říčka Rouchovanka se vlévá do Rokytné u Rešic.

Větší přítoky

Vodní režim

Průměrný průtok Rouchovanky u ústí činí 0,19 m³/s.[3][pozn 2]

N-leté průtoky u ústí:[3]

N-leté průtoky Q1 Q5 Q10 Q50 Q100
Q [m³/s] 6,16 23,1

Odkazy

Poznámky

  1. Bývá též uváděna hodnota 99,3 km² (Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže)
  2. Bývá též uváděna hodnota 0,20 m³/s (Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže)

Reference

  1. KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav; PÍŠE, Jan; VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon ČSR). Heslo Rouchovanka, s. 234. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR (str. 133) [online]. [cit. 2020-10-28]. Dostupné online. 
  3. a b Průvodní list útvaru povrchových vod Plánu oblasti povodí Dyje 2010 - 2015 (Rouchovanka po ústí do toku Rokytná) [online]. [cit. 2020-10-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy