Josef Horehleď

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pater
Josef Horehleď SJ
Josef Horehleď v Bohosudově (7. ledna 2009)
Josef Horehleď v Bohosudově (7. ledna 2009)
Církev římskokatolická
Znak Znak
Zasvěcený život
Institut
Tovaryšstvo Ježíšovo

jezuité
Osobní údaje
Datum narození 8. června 1961
Místo narození Modrá, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí 22. března 2010
(ve věku 48 let)
Místo úmrtí Praha, ČeskoČesko Česko
Příčina úmrtí onkologické onemocnění
Místo pohřbení místní hřbitov, Velehrad
Národnost česká
Povolání římskokatolický duchovní
Významné dílo zakladatel školy Nativity[1]
v Děčíně-Křešicích
Některá data mohou pocházet z datové položky.

P. Josef Horehleď SJ (8. června 1961 Modrá22. března 2010 Praha) český katolický kněz, jezuita, teolog a pedagog, zakladatel školy Nativity v Děčíně-Křešicích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl pokřtěn na moravském Velehradě. Mládí prožil Modré u Velehradu. Vyučil se zedníkem a maturoval na střední škole stavební. Po vojenské službě pracoval jako mistr odborného výcviku ve stavebnictví. 14. srpna 1993 vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova v Kolíně a 15. srpna 1995 tam složil své první řeholní sliby. Studoval filozofii v Krakově a po pastorační praxi v Olomouci pak v Dublinu teologii. Své studium zakončil licenciátem z morální teologie. Na kněze jej vysvětil pražský pomocný biskup Karel Herbst 14. června 2003 ve Fryštáku u Zlína. Od roku 2004 působil jako ministr řeholního domu v pražské jezuitské komunitě. Zároveň v této době připravoval založení Křesťanské základní školy Nativity,[2] první svého druhu v Evropě. Tato škola pak v září 2008 v Děčíně-Křešicích otevřela svou první třídu. Několik posledních let trpěl vážným onemocněním a závěrečné měsíce svého života prožil v pražské komunitě jezuitů. V pondělí 22. března 2010 po třetí hodině odpolední ve věku 48 let zemřel. Poslední rozloučení proběhlo v pátek 26. března 2010 v kostele sv. Ignáce v Praze a poté v sobotu 27. března 2010 ve velehradské bazilice. Následně byly jeho tělesné ostatky uloženy do hrobu na místním hřbitově na Velehradě.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Měl velké nadání pro práci s mládeží, pedagogické schopnosti a neobyčejnou zručnost a tvořivost. Mimo jiné spolupořádal rytířské tábory a organizoval setkání pro zájemce o vstup do jezuitského řádu či pomáhal při rozlišování životního povolání. Největším jeho dílem je však škola Nativity.[1] Položil její základy, inspiroval ji a vedl v jejích začátcích. Jedná se o typ školy, který jezuité jako projekt založili v roce 1971 v New Yorku[3] na Manhattanu. Na začátku 21. století existuje jen v USA více než 60 škol Nativity.[4] Jsou hodnoceny jako školy s vynikajícími studijními výsledky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Škola Nativity
  2. Website Nativity School
  3. New York Nativity
  4. Nativity Mission Center

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]