Přeskočit na obsah

Cvi Aškenazi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cvi Aškenazi
Narození1660
Velké Meziříčí
Úmrtí3. května 1718 (ve věku 57–58 let)
Lvov
Povolánírabín
Nábož. vyznáníjudaismus
DětiJa Emden
PodpisCvi Aškenazi – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvi Hirš ben Jaakov Aškenazi (hebrejsky צבי אשכנזי), známý též jako Chacham Cvi (1656, Velké Meziříčí2. května 1718, Lvov) byl židovský učenec a rabín, jeden z prvních a nejhlasitějších odpůrců šabatiánství, tedy učení Šabtaje Cviho, který se prohlásil za mesiáše.[1]

Život a činnost

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině učenců a rabínů ve Velkém Meziříčí. Nějaký čas působil jako vrchní rabín aškenázské komunity v Amsterdamu.[2] Působil též v Soluni, Konstantinopoli, Budapešti (Óbudě), Londýně a Hamburku.[3]

Byl otcem dalšího význačného středoevropského novověkého učence a rabína, Ja'akova Emdena, který působil i v Praze.

  1. FERENCOVÁ, Hana; CHMELAŘOVÁ, Veronika; KOHOUTOVÁ, Jitka. Proměny konfesijní kultury: Metody - témata - otázky. [s.l.]: Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci 363 s. Dostupné online. ISBN 9788087895214. Google-Books-ID: lk4gDQAAQBAJ. 
  2. CHISHOLM, Hugh. The Encyclopaedia Britannica : a dictionary of arts, sciences, literature and general information. [s.l.]: New York : Encyclopaedia Britannica 1056 s. Dostupné online. 
  3. ASHKENAZI, ZEBI HIRSCH (ḤAKAM ẒEBI) B. JACOB - JewishEncyclopedia.com. www.jewishencyclopedia.com [online]. [cit. 2017-11-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]