Medvědská hornatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medvědská hornatina
Medvědská hornatina z Pradědu
Pohled na hlavní vrcholy od jihozápadu

Nejvyšší bod 1216,2 m n. m. (Medvědí vrch)

Nadřazená jednotka Hrubý Jeseník

Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Medvědská hornatina
Medvědská hornatina
Povodí Opava, Nysa Kłodzka
Identifikátory
Kód geomorf. jednotky IVC-7B
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvědská hornatina je geomorfologický podcelek, nejnižší ze tří hornatin, tvořících severovýchodní část celek Hrubý Jeseník[1]. Nejvyšším bodem je Medvědí vrch (1216 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Medvědská hornatina tvoří severovýchodní část Hrubého Jeseníku. Od sousední Pradědské hornatiny je na jihu oddělena sedlem Vidly, od Zlatohorské vrchoviny na severu plochým sedlem Rejvíz. Na západě ohraničuje hornatinu údolí říčky Bělé, na východě tok Černé Opavy.

Rozdělení Medvědské hornatiny a její zařazení do geomorfologického členění celého Hrubého Jeseníku zobrazuje následující tabulka:

Horopis[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším vrcholem hornatiny je Medvědí vrch (1216 m), k dalším významným vrcholům patří Orlík (1204 m) a v samostatné rozsoše ležící Jelení loučky (1205 m). V hornatině je evidováno dalších 16 hlavních vrcholů, přeshujících 1000 m n. m. [2]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Medvědská hornatina patří k nejméně navštěvovaným částem Hrubého Jeseníku. Východisky pro návštěvu oblasti jsou města Jeseník a Vrbno pod Pradědem, dále pak sedla Vidly a Rejvíz. Napříč pohořím vedou dvě hlavní trasy - zelená Stripe-marked trail green.svg turistická trasa z Vrbna pod Pradědem do Jeseníku a žlutá Stripe-marked trail yellow.svg turistická trasa ze sedla Vidly do sedla Rejvíz; trasy se kříží nedaleko vrcholu Orlíku. K turisticky atraktivním místům na území hornatiny patří Velké mechové jezírko s naučnou stezkou, vrch Kazatelny a několik hradních zřícenin (Koberštejn, Veisenštejn, Rabenštejn).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)
  2. http://tisicovky.cz/cs/hory/hruby-jesenik/mapa-medvedska-hornatina/