Velké mechové jezírko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velké mechové jezírko
Rejviz velke mechove jezirko.jpg
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresJeseník
ObecZlaté Hory
KatastrRejvíz
Velké mechové jezírko (Česko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha0,1692 ha
Délka68,5 m
Šířka41 m
Objem4048,6 m³
Max. hloubka2,95 m
Ostatní
Typrašelinné jezero
Nadm. výška769 m n. m.
Odtok vodyVrchovištní potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velké mechové jezírko je rašelinné jezero, které se nachází v rašeliništi v národní přírodní rezervaci Rejvíz v okrese Jeseník v Jeseníkách. Leží 1,5 km jihozápadně od osady Rejvíz. Jezerní pánev má asymetrický profil. Jezírko má rozlohu 1692 . Je dlouhé 68,5 m a široké 41 m. Dosahuje hloubky 2,95 m. Jeho celkový objem je 4048,6 . Leží v nadmořské výšce 769 m.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Velké mechové jezírko se nachází v západní části rezervace v rašeliništi na horním toku Vrchovištního potoka. Vede k němu naučná stezka (vstupné 30 ) z Rejvízu. Ta vede nejprve zároveň s modrou turistickou značkou do Dětřichova a po 2 km z ní odbočuje povalový chodník k jezírku.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

V okolí jezírka roste ze stromů především borovice blatka. Roste zde především mech rašeliník a suchopýr. Můžeme tu také pozorovat rojovník bahenní, rosnatku okrouhlolistou a klikvu žoravinu.

Z živočichů se zde vyskytují pavouci, šídlo rašelinné, žluťásek borůvkový, skokan rašelinný, čolek horský a karpatský.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

K jezeru se váže jedna místní pověst. Kdysi dávno tu stálo hunské město Hunohrad, jenomže jeho obyvatelé byli hříšní, a tak se celé město za trest propadlo do zdejších močálů. Při jasném slunečném počasí je prý ještě dnes možné v obou mechových jezírkách spatřit zdi a věž zdejšího kostela. Jde v podstatě o obdobu příběhu o Sodomě a Gomoře. Nedaleko odsud byl však opravdu nalezen hunský pohřební hrnec.

A ve Velkém mechovém jezírku by se měl nalézat poklad tohoto města, který hlídá tajuplná postava pastýře Gilla, ke kterému se váže ještě několik místních pověstí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]