Velké mechové jezírko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velké mechové jezírko
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresJeseník
ObecZlaté Hory
KatastrRejvíz
Velké mechové jezírko (Česko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha0,1692 ha
Délka68,5 m
Šířka41 m
Objem4048,6 m³
Max. hloubka2,95 m
Ostatní
Typrašelinné jezero
Nadm. výška769 m n. m.
Odtok vodyVrchovištní potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velké mechové jezírko je rašelinné jezero, které se nachází v rašeliništi v národní přírodní rezervaci Rejvíz v okrese Jeseník v Jeseníkách. Leží 1,5 km jihozápadně od osady Rejvíz. Jezerní pánev má asymetrický profil. Jezírko má rozlohu 1692 . Je dlouhé 68,5 m a široké 41 m. Dosahuje hloubky 2,95 m. Jeho celkový objem je 4048,6 . Leží v nadmořské výšce 769 m.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Velké mechové jezírko se nachází v západní části rezervace v rašeliništi na horním toku Vrchovištního potoka. Vede k němu naučná stezka (vstupné 30 ) z Rejvízu. Ta vede nejprve zároveň s modrou turistickou značkou do Dětřichova a po 2 km z ní odbočuje povalový chodník k jezírku.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

V okolí jezírka roste ze stromů především borovice blatka. Roste zde především mech rašeliník a suchopýr. Můžeme tu také pozorovat rojovník bahenní, rosnatku okrouhlolistou a klikvu žoravinu.

Z živočichů se zde vyskytují pavouci, šídlo rašelinné, žluťásek borůvkový, skokan rašelinný, čolek horský a karpatský.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

K jezeru se váže jedna místní pověst. Kdysi dávno tu stálo hunské město Hunohrad, jenomže jeho obyvatelé byli hříšní, a tak se celé město za trest propadlo do zdejších močálů. Při jasném slunečném počasí je prý ještě dnes možné v obou mechových jezírkách spatřit zdi a věž zdejšího kostela. Jde v podstatě o obdobu příběhu o Sodomě a Gomoře. Nedaleko odsud byl však opravdu nalezen hunský pohřební hrnec.

A ve Velkém mechovém jezírku by se měl nalézat poklad tohoto města, který hlídá tajuplná postava pastýře Gilla, ke kterému se váže ještě několik místních pověstí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]