Kostel svatého Vavřince (Vyskytná nad Jihlavou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Vavřince
ve Vyskytné nad Jihlavou
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Okres Jihlava
Obec Vyskytná nad Jihlavou
Lokalita centrum obce
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát Jihlava
Farnost Vyskytná nad Jihlavou
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Specifikace
Stavební materiál kámen
Odkazy
Kód památky 20448/7-5404 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Vavřince je farní kostel v římskokatolické farnosti Vyskytná nad Jihlavou, nachází se na hřbitově na nevysokém návrší v centru obce Vyskytná nad Jihlavou. Kostel je gotickou podélnou jednolodní orientovanou stavbou s odsazeným kněžištěm, kostel je pokryt mansardovou střechou. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně snad to byl opevněný kostel, jak napovídá ohrazení hřbitova kamennou zdí pevnostního charakteru se šindelovou stříškou[2]. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1303.[3] Postaven byl v gotickém slohu, dodnes se dochoval gotický portál do sakristie a gotická žebrová klenba s triumfálním obloukem nad presbytářem. Ve své původní podobě byl kostel jednolodní stavbou s půlkruhovou apsidou na východní straně, na západní straně pak stával obdélný objekt, jehož účel nelze určit. Do chrámu se vstupovalo z jihu, původní vstup byl na místě dnešní věže[4]. Kostel vyhořel v průběhu 15. století a pravděpodobně ve 2. polovině 15. století nebo v 1. polovině století následujícího byl opravován[4]. Na přelomu 15. a 16. století byla pravděpodobně postavena dnešní věž, dochovaly se na ní barokní i renesanční vrstvy omítky[3]. Barokně byl přestavěn vroce 1709, upraveny byly fasády kostela a krov, interiér lodi i presbytáře byl vybaven podlahou z dlaždic a kamenů. V lodi kostela byl vytořen vstup do dvoudílné podzemní hrobky s válenou kamennou klenbou, v níž bylo nalezeno několik dřevěných rakví. V roce 1948 byly provedeny další (většinou opravné) práce, byl také zazděn výklenek na jižní straně presbytáře. V letech 2005 - 2007 probíhal v kostele záchranný archeologický výzkum[4]. Před vchodem na hřbitov obklopující kostel stávaly dvě lípy (dnes pokácené).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-04]. Identifikátor záznamu 131278 : kostel sv. Vavřince. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. 1. vyd. Praha: Kartografie Praha, 2002. S. 97. 
  3. a b Kraj Vysočina. Kostel sv. Vavřince, Vyskytná nad Jihlavou [online]. Jihlava: Kraj Vysočina [cit. 2017-01-04]. Dostupné online. 
  4. a b c ZIMOLA, David; VOKÁČ, Milan. Archeologické výzkumy několika venkovských kostelů na Jihlavsku. Archaeologia historica. 2011, roč. 36, čís. 2, s. 431 - 453. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]