Střílky (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Střílky
Zřícenina hradu v roce 2014
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 13. století
Zánik 16. století
Stavebník Smil ze Zbraslavi a Střílek
Poloha
Adresa Střílky, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Střílky
Střílky
Další informace
Kód památky 35892/7-6149 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střílky jsou zřícenina hradu v pohoří Chřiby. Nachází se 1,5 km jihovýchodně od stejnojmenné obce v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka ČR.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad založil moravský šlechtic Smil ze Zbraslavi a Střílek. Ten zemřel jako bezdětný a hrad připadl odúmrtí králi. Ten ho roku 1321 zastavil Jindřichu Železnému z Lipé, stejnojmennému synovi proslulého velmože a tehdejšího moravského hejtmana. Krátce po polovině 14. století získal hrad moravský markrabě Jan Jindřich a následně dědictví jeho syn Jošt Lucemburský. Ten panství roku 1406 zastavil Vznatovi Hechtovi z Rosic. Hrad přečkal husitské války a česko-uherské války. Roku 1481 hrad koupili zbohatlí vladykové z Ojnic, ale po nabytí Bučovic roku 1511 přesídlili tam a hrad opustili. V roce 1542 se Střílky uvádějí jako pusté.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-10]. Katalogové číslo 147712 : Hrad Střílky, zřícenina. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]