Klášter voršilek (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter voršilek v Brně
Klášter františkánek
Klášter voršilek (fratiškánek) v Brně z Minoritské ulice
Klášter voršilek (fratiškánek) v Brně z Minoritské ulice
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský kraj
MístoBrno
UliceJosefská a Orlí
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘeholní terciářky svatého Františka z Assisi, Římská unie řádu svaté Voršily
Odkazy
Kód památky20318/7-59 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter voršilek, původně klášter františkánek v Brně, při kostele svatého Josefa se nachází v ulicích Josefské a Orlí v městské části Brno-střed.

Dějiny kláštera[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Josefa a vlevo klášter

Klášter původně stál na předměstí za hradbami města Brna, před Židovskou branou. Byl založen jako komunitní dům roku 1482 nebo 1484 z iniciativy Markéty Goldschmidové. vdovy po zlatníku. Vedly jej řeholnice sv. Františka z Assisi (františkánky). Kardinál František z Ditrichštejna ustanovuje roku 1617 reguleréní klášter. Společně s ním byl vystavěn i kostel sv. Josefa. Když byl tento konvent i s kostelem v roce 1643 ze strategických důvodů zbořen během obléhání Brna Švédy, sestry se rozhodly vystavět klášter nový. Tentokrát však ne již vně městských hradeb, ale uprostřed města. Tento chrám sv. Josefa s klášterem byl vybudován na  místě šesti zbořených měšťanských domů v dnešní Josefské ulici. Druhý klášter byl založen péčí knížete Maxmiliána z Ditrichštejna. Projektantem klášterní budovy mohl být architekt Giovanni Maria Filippi.[1] V bývalé klášterní zahradě se nachází kaple Krista na hoře Olivetské ze 70. let 17. století se znakem Ditrichštejnů nad vstupem.[2] Z kláštera pochází unikátní soubor posmrtných portrétů abatyší kláštera.[3]

V roce 1782 byl řád františkánek zrušen, a klášter i s kostelem připadl voršilkám římského řádu. Část konventu františkánek tehdy přešla k voršilkám. Řád voršilek zde působil až do roku 1950, kdy byl klášter během Akce K násilně zrušen. V roce 1961 se správy kostela ujala nedaleká minoritská fara.[4] V areálu od 50. let sídlilo Technické muzeum v Brně, které se na konci 90. let přesunulo do vlastní budovy v Králově Poli. Objekt bývalého kláštera je v majetku řádu, který jej pronajímá komerčním subjektům.

V roce 2009 voršilky darovaly kostel řeckokatolické církvi.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FOLTÝN, Dušan. Encyklopedie moravských a slezských klášterů. 1.. vyd. Praha: Libri, 2005. 816 s. Kapitola zaniklý klášter františkánek, s. 182–183. 
  2. HOLUBOVÁ, Martina. Tajuplná kaple v centru Brna se po desetiletích vynořila ze zapomnění. iDNES.cz [online]. 2021-10-04 [cit. 2021-10-07]. Dostupné online. 
  3. MACUROVÁ, Zuzana. „Netruchli dcero nad smrtí své matky..." Posmrtné portréty abatyší františkánského kláštera v Brně [online]. Youtube: R'n'B: Renesance & Baroko, 2021. Dostupné online. 
  4. BÍLEK, Jiří. Brněnské kostely. 4. dopl. vyd. Šlapanice: vlastním nákladem, 2000. S. 59–61. 
  5. jih. Sv. Josef se otevře jen na noc. Lidové noviny. 2011-05-26, s. 4. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOLTÝN, Dušan. Encyklopedie moravských a slezských klášterů. 1.. vyd. Praha: Libri, 2005. 816 s. Kapitola zaniklý klášter františkánek, s. 182–183. 
  • BÍLEK, Jiří. Brněnské kostely. 4. dopl. vyd. Šlapanice: vlastním nákladem, 2000. 167 s. 
  • HEILANDOVÁ, Lucie. Knihovna kláštera brněnských voršilek, nový deponát ve fondu Moravské zemské knihovny v Brně. In: Bibliotheca Antiqua 2019. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 110–117.
  • VÍCHOVÁ, Božena. Brněnské sestry voršilky. In: Forum Brunense. Brno: Muzeum města Brna, 2015. S. 51–56.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]