Matěj Mikšíček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matěj Mikšíček
Matěj Mikšíček (Jan Vilímek 1882)
Matěj Mikšíček (Jan Vilímek 1882)
Narození3. února 1815
Toužín u Dačic, Morava
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí12. března 1892 (ve věku 77 let)
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
NárodnostMoravané
Povoláníspisovatel a novinář
Manžel(ka)Anna Veronika Mikšíčková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matěj Mikšíček (3. února 1815 Toužín u Dačic12. března 1892 Brno) byl moravský národní buditel ze 40. let 19. století, novinář, sběratel lidové tvorby a spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do školy chodil postupně ve Znojmě, Hradci Králové, Vídni, Litomyšli a Pešti. Peštská studia ho přivedla k činnosti ve prospěch Slováků. Pořádal slovenské divadelní hry a založil divadlo ve Zvolenu. Poznal tam také píseň Hej, Slováci, kterou uvedl pod názvem Hej, Slované na Moravu.

Druhý ročník filozofie, započaté v Pešti, studoval v Brně u profesora Františka Matouše Klácela. Znovu se zapojil do organizování divadla (tentokrát společně s redaktorem Janem Ohéralem) a česká představení propagoval mezi studenty. Vedle toho působil i jako novinář – brněnský divadelní zpravodaj Květů, redaktor Časopisu pro lid (1843) a pořadatel kalendáře Domácí přítel. V roce 1845 přesvědčil Ohérala a Klácela k založení Týdenníku, moravského literárně-politického časopisu. Byl v té době také vyšetřován za šíření „velezrádných“ knih, ale k odsouzení nedošlo.

Roku 1848 ho třináct obcí zvolilo jako delegáta na Slovanský sjezd v Praze. Na přelomu let 1848 – 9 se jako novinář účastnil protimaďarské výpravy Slováků (psal reportáže do Klácelových Moravských novin). Roku 1852 nastoupil do stálého zaměstnání jako železničář v Brně.

Mikšíček byl plodným novinářem a spisovatelem, který ve své době přispíval do mnoha časopisů (Moravské noviny, Květy, Vosa, Rodinná kronika, Moravská orlice aj.) Knižně vydal sedm svazků pohádek a pověstí a několik menších prací (např. Co a jak? nebo Škola řemeslnická). Jeho snahou ve všech aktivitách bylo, šířit na Moravě vzdělání a národní uvědomění.

Zemřel roku 1892 v Brně a byl pohřben na městském Ústředním hřbitově[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2020-11-07]. Dostupné online. 

F. Vl. H. Matěj Mikšíček. Světozor. 12. 1882, roč. 16, čís. 51, s. 611. Dostupné online.  Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]