Braida di Ronsecco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak hraběcí rodiny Braida

Braida (Brayda) di Ronsecco e Cornigliano je původem italská rodina, která se v 17. století usadila v českých zemích.

Italský původ[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rodinu původně z Piemontu, pojmenovanou podle panství Bra (ve střv. latině Brayda, slovo je langobardského původu a označuje pozemek sloužící k pastvě). Ve 13. století se rod přestěhoval na jih Itálie, když jistý Oddone de Brayda di Alba byl Karlem z Anjou vyslán do Neapole jako jeho vyslanec. Stal se tam baronem z Moliterna v Lukánii a jeho bratr Giovanni De Brayda pánem kalabrijského Bruzzana.

Besso di Brayda se oženil s Lukrécií, dědičkou hrabat di Ronsecco a přijal jejich jméno.

V českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Bessův syn Giovanni di Braida († 21. listopadu 1632 byl velkokancléřem a předsedou senátu v Piemontu za Karla Emanuela Savojského a měl 14 dětí, z nichž jeho tři synové (Jan, František a Julián) vstoupili do služeb rakouských Habsburků. Julián Braida byl císařským generálem, sňatkem získal majetky ve Slezsku. 13. listopadu 1669 získal od císaře Leopolda I. inkolát v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a hned poté, roku 1670, zakoupil panství Račice. V roce 1670 byl povýšen do stavu hrabat v dědičných zemích habsburských. Na Moravě rodina posléze vlastnila i další majetky: Morkovice, Šlapanice, Jiříkovice, Troubky, Bílá Lhota, Čekyně, Penčice, Zábeštní Lhota. Juliánův syn František Julián byl olomouckým světícím biskupem. Rodinná hrobka Braidů je v drnovickém kostele.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Na modrém poli tři stříbrné krokve nad sebou. Nad štítem koruna markýzů. Heslo: BIEN FAIRE PASSE TOUT.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Heinrich von Kadich; BLAŽEK, Conrad. Der mährische Adel. Nürnberg: Verlag von Bauer und Raspe, 1899. (J. Siebmachers grosses und allgemeines Wappenbuch in einer neuen, vollständig geordneten und reich vermehrten Auflage mit heraldischen und historisch-genealogischen Erläuterungen; sv. Vierten Bandes zehnte Abtheilung). Dostupné online. Kapitola Braida von Ronsecco und Cornigliano, s. 13. (ger) 
  • MERAVIGLIA-CRIVELLI, Rudolf Johann. Der böhmische Adel. Nürnberg: Verlag von Bauer und Raspe, 1886. (J. Siebmachers grosses und allgemeines Wappenbuch in einer neuen, vollständig geordneten und reich vermehrten Auflage mit heraldischen und historisch-genealogischen Erläuterungen). Dostupné online. Kapitola Braida von Ronsecco und Cornigliano, s. 107-108. (ger) 
  • Hudeček, Jiří J. - Hudeček, Petr - Hanák, František : Vetterové z Lilie a jejich vztah k Braidům na Přerovsku a knížecímu rodu Hohenzollernů-Hechingenů. Sborník Státního okresního archivu Přerov [11], 2003, s. 29-34.
  • V. SPRETI, Enciclopedia Storico-Nobiliare Italiana, 1928-1936, Vol. II, pag. 179


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]