Liběna Rochová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
prof. Liběna Rochová
Narození21. září 1951 (72 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánítextilní výtvarnice, módní návrhářka a učitelka
OceněníCzech Grand Design - Síň slávy (2021)
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Liběna Rochová, nebo také Liběna Rochová-Svobodová (* 21. září 1951 Brno) je česká profesorka oděvního designu a významná módní návrhářka. Vede Ateliér designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a vychovala řadu módních návrhářů, kteří se prosadili doma i v zahraničí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Brně do vzdělané, kulturní a kultivované rodiny. Její dědeček byl brigádní generál in memoriam Ing. Bohuslav Závada, kterého popravilo gestapo.[1] Liběnčina maminka Radoslava Prášilová byla herečkou, ale protože v 50. letech odmítla dál účinkovat v budovatelských hrách, zůstala doma jako žena v domácnosti. Její otec byl vědec (energetik), který ale krátce po narození Liběny vystoupil z komunistické strany a vrátil „rudou knížku“. Kvůli tomu byl zbaven profesury na vysoké škole, jeho rodina byla sledována a otevírány jim byly dopisy. Tajně publikoval vědecké články do zahraničí, odkud také dostával mnoho pracovních nabídek. Protože ale nechtěl komplikovat život svým dětem, emigroval do Rakouska v 80. letech, až když byli dospělí. Jezdila za ním celá jeho rodina a do Čech se vrátil až po sametové revoluci, kdy mu byla nabídnuta habilitace. Na slyšení si připravil všechny své materiály na téma energetické úspory a ručně psané tabulky. Jeho oponenti se ho během slyšení posměšně zeptali, zdali jsou v době počítačů jeho tabulky k něčemu dobré. Na to jim odpověděl, že kdyby nebyly, neuveřejnili by je aktuálně ve švýcarském a německém časopise, a následně v aule omdlel a zemřel.[2][3] Své příjmení Rochová má po svém prvním manželovi.

Vzdělání a profese[editovat | editovat zdroj]

V sedmi letech prodělala těžký zánět mozkových blan, kdy upadla i do kómatu. Kvůli tomu jí hrozila nejrůznější fyzická či mentální postižení, a proto jí lékaři nedávali moc velké naděje. To se sice nestalo, ale v hlavě má dodnes obraz, jak leží v postýlce a shlíží na sebe z rohu nemocničního pokoje.[2] Už odmala se chtěla pohybovat ve výtvarném umění, například jako malířka. Po základní škole chtěla začít studovat divadelní kostým, ale uliční výbor jí v roce 1967 kvůli otci nepodepsal povolení. Proto navštěvovala Vesnu,[4] kde se mladé dívky učily péči o domácnost. O rok později, když bylo v Československu politické uvolnění, už výbor povolení podepsal, ale ateliér divadelního kostýmu tehdy nebyl otevřen. Proto začala studovat oděvní ateliér na textilní průmyslové škole v Brně.[5] Po skončení školy v roce 1972 nebyla přijata na obor Oděvní návrhář na UMPRUM, protože se nechtěla přihlásit do svazu mládeže a také kvůli kádrovému posudku.[3] Začala pracovat pro ÚLUV,[6] kde ji vedoucí naučila šití a tvorbu střihů a umožnila jí dělat módní přehlídky. Aby byla brána jako profesionál, musela být členem Svazu výtvarných umělců. Pro přijetí podstoupila zkoušky, které napodruhé udělala a v roce 1984 se stala členkou Asociace profesionálních výtvarných oděvníků při Svazu výtvarných umělců[7] a od téhož roku používá značku LR.[8]

Se svou prací vyrazila do světa po sametové revoluci, když dostala pozvánku na světový veletrh módy v Düsseldorfu v roce 1991. Právě zde měla velký úspěch, což odstartovalo její světovou kariéru. Na veletrhu zaujala kolekcemi, kde zúročila své zkušenosti z ÚLUV a inspirovala se tradičními českými technikami, jako je modrotisk nebo práce s lýkem. Celá kolekce se prodala a následně se pravidelně veletrhu zúčastňovala. Jelikož se dostala do prestižní Galerie 6, každým rokem předkládala dvě modelové kolekce. Protože ji to ale nenaplňovalo a nechtěla se podílet na masové oděvní nadprodukci a konfekcích, zvolila si v roce 1995 cestu autorské zakázkové tvorby.[9][7] V roce 1999 založila Studio LR pro konzultaci a realizaci oděvů na zakázku. Svou práci předvedla na výstavách a přehlídkách ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Düsseldorfu a Los Angeles. Dostala nabídku na vlastní obchod na newyorské 5. Avenue, ale nakonec si nabídku rozmyslela a také finanční skupina podporující Donnu Karan zacílila investice do něčeho jiného.[2][10] V roce 2005 založila Studio LR-Gallery, které se zaměřovalo na rozvoj mladých designérů a který vedla do roku 2010. Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM[11] v Praze a v roce 2018 získala titul profesor.[12]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Její tvorbu ovlivnily výrazné siluety oblečení japonských návrhářů z osmdesátých let a minimalismus z devadesátých let.[13] Kromě vytváření kolekcí a solitérní tvorby pro zákaznice ve svém ateliéru na Malostranském nábřeží poblíž Kampy v Praze tvoří také fashion art. Jedná se o její projev, úplný odraz její kreativity a sochu v pohybu. I když jsou modely vytvořené z nevšedních materiálů, jsou oblékatelné.[14] Pracuje s klasickými materiály, jako jsou různé druhy hedvábí, vlny, směsové materiály, ale také kov, sklo, plasty, dráty nebo papír. Typické pro její tvorbu jsou plastičnost objemu, výrazná struktura povrchu a vazba s prostorem.[15] Její kolekce nezohledňují trendy dané sezóny.[16]

Pro světovou výstavu Expo 2015 v Šanghaji vytvořila kolekci Memory, vyjadřující prolínání času, zachycení stopy a propojení současného puristického a velmi čistého oděvu s lidovým krojem a starou rukodělnou prací.[8]

Při příležitosti 25. výročí vzniku Ústavního soudu a 100 let od vzniku Československa v roce 2018 byla oslovena, aby navrhla nové taláry ústavních soudců. Vycházela z barev české trikolory. Tento tmavě modrý talár s minimalistickým střihem a stojatým okrouhlým límcem zdobí červený prvek na hrudi a bílý okraj rukávů. Talár doplňuje slavnostní řetěz od Evy Eisler a pokrývka hlavy od Sofye Samarevy, bývalé žákyně Liběny Rochové z UMPRUM.[17][18][19]

Společně s výtvarníkem Lukášem Musilem vytvořili kolekci Nadotek, která měla upozornit na nemoc motýlích křídel, výtěžek šel pro charitativní organizaci Debra Česká republika.[20] Na Designbloku 21 vystavovala průřez svou tvorbou s názvem Dar, na kterém pracovala se svou dcerou, architektkou Magdalenou.[21][22]

Její práci má ve sbírkách Museé de Tissus v Lyonu, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Moravská galerie v Brně.[23][15][24]

V roce 2021 navrhla nové taláry pro akademickou obec UMPRUM, které nahradily taláry od Zdeňky Bauerové, připomínající svým vzhledem malířské pláště. Nové taláry charakterizuje sošnost, důstojnost, velkorysost, noblesa, úcta k ceremoniím a zároveň funkčnost a jednoduchost. Široká ramena s hlubokými sklady a vysokým límcem od krku, jenž má zakrývat oblečení pod ním, vyjadřují důstojnost, velkorysost a noblesu. Barva je temně modrá, až na talár rektora, který je v barvě loga školy, a to královské modři, a na talár pedela, který je červený. Součástí taláru je i pokrývka hlavy, na jejímž designu a zhotovení se společně s Liběnou Rochovou podílela Sofya Samareva.[25][26]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • 1992 – titul „Výtvarník sezóny” na veletrhu Styl Brno
 • 1995 – cena Vynikající design, Design centrum ČR
 • 2015 – ceny „Módní designér roku” a „Grand Designer”, Czech Grand Design
 • 2022 – uvedení do síně slávy, Czech Grand Design

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Brigádní generál in memoriam Ing. Bohuslav Závada. iDnes.cz [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 2. a b c Intimní zpovědi: „Nemám sny, jeden si žiju,” říká doma i ve světě oceňovaná oděvní designérka Liběna Rochová [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 3. a b Vyléčila mě posedlost prací, říká módní designérka Liběna Rochová [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 4. škola Vesna - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2023-01-20]. Dostupné online. 
 5. Jako lidstvo si pod sebou podřezáváme větev, říká profesorka UMPRUM Liběna Rochová. Radio Wave [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 6. Slavné počátky a neslavné konce Domu uměleckého průmyslu, Krásné jizby a ÚLUV | Design Cabinet CZ. www.designcabinet.cz [online]. [cit. 2023-01-20]. Dostupné online. 
 7. a b Návrhářka Liběna Rochová: Chodím v černém, ale myšlenky mám barevné. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 8. a b Návrhářka Liběna Rochová (60): Baví mě oblečení s duší [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 9. Práce s mými studenty? Bystří mi to mozek a přináší dobré nápady, říká módní návrhářka Liběna Rochová. Radio Vltava [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 10. Rychlá zpověď - Liběna Rochová: Lidé by měli sami sebe víc vnímat, byli by pak šťastnější. LP-Life.cz [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 11. Liběna Rochová: Její šaty jsou stejně jedinečné jako žena, pro kterou je navrhuje. Žena-in [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 12. Česko má šedesát nových profesorů. Titul získal politolog Balík nebo návrhářka Rochová. ČT24 [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 13. LIBĚNA ROCHOVÁ. ELLE [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 14. Vytříbený styl Liběny Rochové. Luxury Brno [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 15. a b Návrhářka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii část svých kolekcí [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 16. Liběna Rochová na vizuálech Designblok Premier Fashion Weeku. Designblok [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 17. Taláry a insignie soudců Ústavního soudu. Ústavní soud [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 18. Liběna Rochová převlékla soudce. Minimalistické pojetí talárů odráží i národní tradici. Czechdesign [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 19. Soudci ÚS se ukázali v nových talárech od Liběny Rochové. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 20. Liběna Rochová a MUSA vytvořili novou oděvní kolekci. Nadotek vznikl na podporu lidí s nemocí motýlích křídel.. Debra [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 21. Začíná festival Designblok s tématem štěstí. Budou při něm platit omezení kvůli koronaviru. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 22. Liběna Rochová představuje v Praze na výstavě Dar průřez svou tvorbou. Designmag [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 23. Liběna Rochová a její cesta na špičku českého oděvního designérství. Rozhlas [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 24. Hezky oblečená žena či muž – to není otázka peněz, ale úrovně a kultury, myslí si Liběna Rochová. Rozhlas [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 25. K novým talárům akademických představitelů UMPRUM. UMPRUM online [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online. 
 26. Sošnost a důstojnost. Liběna Rochová navrhla nové taláry pro UMPRUM. Lidovky.cz [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.