Přeskočit na obsah

Modrotisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O fotografické technice pojednává článek Kyanotypie.
Modrotisk
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
RakouskoRakousko Rakousko
NěmeckoNěmecko Německo
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Typnehmotné světové dědictví UNESCO
Zařazení do seznamu
Zařazení2018 (42. zasedání)

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií a zároveň název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto tiskovou technikou vyrábí.

Způsob výroby[editovat | editovat zdroj]

Modrotiskové formy

Jedná se o negativní tisk, kdy se textilie potiskne v místech, která mají zůstat bílá. Potisk se provede rezervou – vykrývací směsí, která ochrání požadovaná místa před kontaktem s barvivem a která se po barvení odstraní vypráním. K tisku se tradičně používají dřevěné formy, do kterých jsou požadované vzory vyřezány nebo vytvořeny pomocí zapuštěných kovových drátů a plechů. Původně se k obarvení indigem, importovaným přírodním barvivem, používala zákazníky donesená domácí lněná plátna, ve druhé polovině 19. století lněná a bavlněná plátna přímo z továren.

Historie v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Od konce 18. století pronikal modrotisk do lidových krojů, jeho obliba vzrostla hlavně v 19. století. Pro některé oblasti jako např. Horácko nebo Valašsko se stal typickým materiálem. V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku. V druhé polovině 19. století byly ale většiny dílen nahrazeny textilními továrnami, které využívaly přímý tisk. Tradiční modrotiskové dílny, které se věnovaly poměrně složité a časově náročné výrobě modrotisku, nebyly schopny konkurovat a začaly zanikat. Dodnes jsou v provozu v Česku dvě dílny, a to od roku 1816 dílna rodiny Danzingerových[1] v Olešnici na Moravě, a od roku 1906 dílna rodiny Jochových ve Strážnici.

Ministerstvo kultury zařadilo v roce 2014 techniku výroby modrotisku na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.[2] Dne 28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.[3] Šlo o společnou nominaci Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Modrotisk Danzinger - výroba modrotisku Olešnice | modrotisk-danzinger.cz. www.modrotisk-danzinger.cz [online]. [cit. 2022-02-27]. Dostupné online. 
  2. MODROTISK - Muzeum východních Čech v Hradci Králové. www.muzeumhk.cz [online]. [cit. 2022-02-27]. Dostupné online. 
  3. Modrotisk je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Technika dodnes zdobí kroje na Moravě. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2018-11-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu modrotisk na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo modrotisk ve Wikislovníku
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2011-05-01 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video – výroba v Olešnici
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2017-10-07 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video ze strážnické dílny
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2019-01-27 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video z olešnické dílny