Modrotisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O fotografické technice pojednává článek Kyanotypie.
Modrotisk

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií a zároveň název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto tiskovou technikou vyrábí.

Modrotiskové formy

Jedná se o negativní tisk, kdy se textilie potiskne v místech, která mají zůstat bílá. Potisk se provede rezervou – vykrývací směsí, která ochrání požadovaná místa před kontaktem s barvivem a která se po barvení odstraní vypráním. K tisku se tradičně používají dřevěné formy, do kterých jsou požadované vzory vyřezány nebo vytvořeny pomocí zapuštěných kovových drátů a plechů. Původně se k obarvení indigem, importovaným přírodním barvivem, používala zákazníky donesená domácí lněná plátna, ve druhé polovině 19. století lněná a bavlněná plátna přímo z továren.

Od konce 18. století pronikal modrotisk do lidových krojů, jeho obliba vzrostla hlavně v 19. století. Pro některé oblasti jako např. Horácko nebo Valašsko se stal typickým materiálem. V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku, ve 20. století jich začalo ubývat, dodnes jsou v Česku v provozu dílny v Olešnici a ve Strážnici.

Dne 28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.[1] Šlo o společnou nominaci Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Modrotisk je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Technika dodnes zdobí kroje na Moravě. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2018-11-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu modrotisk na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo modrotisk ve Wikislovníku
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2011-05-01 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video – výroba v Olešnici
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2017-10-07 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video ze strážnické dílny
  • Modrotisk – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2019-01-27 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.  Video z olešnické dílny