Malý Chlum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý Chlum
Lom na Malém Chlumu
Lom na Malém Chlumu

Vrchol 489 m n. m.
Prominence 129 m ↓ západní sedlo u Lysic
Izolace 4,4 km → Strážka[1]
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Poloha
Pohoří Boskovická brázda
Souřadnice
Malý Chlum
Malý Chlum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Chlum je výrazná svědecká horaBoskovické brázdě v okrese Blansko, přezdívaná též "Moravský Říp". Je tvořena opukou, která se těží v lomu na východním svahu. Vrchol se nachází ve výšce 489 m n. m. V těsném sousedství se nalézající Velký Chlum je nižší (464 m n. m.).

Hradiště[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholové plošině se rozkládalo halštatské hradiště, s původní rozlohou 1,5 ha. Lokalita je dnes zčásti zničena kamenolomem. Poprvé osídlili lidé Malý Chlum v pozdní době kamenné (eneolitu), nejspíše to byli nositelé jevišovické kultury. Významnější je pak osídlení lidu lužických popelnicových polí, který zde vybudoval hradisko - nejprve na přelomu doby bronzové a železné (9./8. stol. př. n. l.), opevněné podle stávajících poznatků náspem z kamene a hlíny, a znovu pak v závěru starší doby železné (doby halštatské, 6. stol. př. n. l.), kdy ke hradisku patřila zřejmě neopevněná osada na úpatí vrchu s doklady řemeslné výroby.

Rozhledna Malý Chlum

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu stojí 10 m vysoká rozhledna Malý Chlum, postavená v roce 2005. Stavba je celodřevěná, má dvě šestiboké vyhlídkové plošiny, vyšší z nich asi v 7 metrech. Za dobré viditelnosti lze spatřit Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník a Orlické hory.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Malý Chlum vede červená turistická značka, a to z Lysic (4,5 km), z opačné strany od železniční stanice Doubravice nad Svitavou přes Oboru a Huť Svaté Antonie (3,5 km). Motoristé mohou zaparkovat přímo v Huti Sv. Antonie a zbývající 1 km po červené ujít pěšky kolem lomu. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Novák, Marek et al. Opevněné výšinné sídliště na "Malém Chlumu" u Krhova a jeho zázemí v pozdní době bronzové a v době halštatské = Fortified hilltop settlement Krhov "Malý Chlum" and its hinterland in the Late Bronze Age and Hallstatt period. Brno: Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i., 2015. 159 stran. Pravěk. Supplementum 31. ISBN 978-80-86399-41-6.