Malý Chlum (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malý Chlum (rozhledna)
Rozhledna na vrchu Malý Chlum, 2023
Rozhledna na vrchu Malý Chlum, 2023
Základní informace
Konstrukcedřevěná
Kóta paty488 m n. m.
Rok vzniku2005
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský kraj
OkresBlansko
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby10 m
Stavpřístupná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Chlum je rozhledna nacházející se na vrchu Malý Chlum, kóta 489 m n. m., ležícím v Boskovické brázdě, v katastrálním území obce Krhov v okrese Blansko. Malý Chlum je svědecký vrch s plochým vrcholem a příkrými svahy. Ve východní části je založen lom ve svrchnokřídových sedimentech blanenského prolomu. V těsném sousedství se nalézající Velký Chlum je nižší (464 m n. m).

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Na Malém Chlumu, přezdívaném též "Moravský Říp", se nacházelo halštatské hradiště. Dříve se nazýval Holý vrch. Za první republiky zde stávala vojenská pozorovatelna (do roku 1940). Iniciátorem stavby rozhledny byl svazek obcí Svitava a Jihomoravský kraj. Stavbu provedla tesařská firma Jan Opatřil z Doubravic nad Svitavou. Slavnostní otevření proběhlo dne 20. srpna 2005. Stavba je celodřevěná, celková výška nepřesahuje 10 metrů. Má dvě šestiboké vyhlídkové plošiny, vyšší asi v 7 metrech. Výstup je po žebřících.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na rozhlednu vede červená turistická značka, a to z Lysic (4,5 km), z opačné strany od železniční stanice Doubravice nad Svitavou přes Oboru a Huť Svaté Antonie (3,5 km). Motoristé mohou zaparkovat přímo v Huti Sv. Antonie a zbývající 1 km po červené ujít pěšky kolem lomu. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Za dobré viditelnosti lze spatřit Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník a Orlické hory. Z okolních sídel je viditelná Skalice nad Svitavou, Doubravice nad Svitavou, část Boskovic s hradem, Blansko, Černá Hora, Lysice či Drnovice. Vidět jsou též okolní rozhledny u Čebína, Babylon u Kozárova, Burianova rozhledna u Rudky a Podvrší u Veselice.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama[editovat | editovat zdroj]

360° panoramatický výhled z rozhledny na Malém Chlumu
360° panoramatický výhled z rozhledny na Malém Chlumu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]