V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Přemysl (moravský markrabě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přemysl
Portrét
Narození 1209
Úmrtí 16. října 1239 (ve věku 29–30 let)
Otec Přemysl Otakar I.
Matka Konstancie Uherská
Příbuzenstvo
otec Přemysl Otakar I.
matka Konstancie Uherská
manželka Markéta z Meranu

Přemysl (120916. říjen 1239) byl moravský markrabě v letech 12281239, nejmladší syn krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé manželky Konstancie Uherské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Přemysl se stal moravským markrabětem roku 1228, s určitým zpožděním způsobeným spory s Rakouskem, po smrti svého bezdětného bratra Vladislava v roce 1227. Markrabě se proti svému nejstaršímu bratrovi, králi Václavovi I., vzbouřil v roce 1233 a znovu v roce 1237. Příčinou sporu bylo předání Břeclavska Oldřichu Korutanskému, synovi nejstarší sestry Václava a Přemysla Judity.[zdroj?] Václav tehdy s početným vojskem přitáhl na Moravu a Přemysl uprchl do Uher ke králi Bélovi IV.

Právě přičiněním Bély a královny vdovy Konstancie se bratři smířili a Přemysl se v roce 1238 mohl na Moravu vrátit, i když jeho vláda byla omezena jen na Olomoucko a Opavsko. Stejně jako jeho bratr měl i moravský markrabě výborné vztahy s matkou, které pomáhal založit klášter Porta Coeli. Po své smrti v roce 1239 byl Přemysl v tomto klášteře také pohřben – stejně jako později i jeho matka, královna-vdova Konstancie.

Přemysl se sice 25. září 1232[1] oženil s Markétou, dcerou Oty I. z Meranu a Beatrix Burgundské[2], vnučky císaře Fridricha Barbarossy[3], ale manželství zůstalo bezdětné. Protože ani další z bratrů Vladislav (1207–1227) nezanechal potomky, jedinou nadějí na pokračování přemyslovského rodu byli synové krále Václava I. a jeho manželky Kunhuty.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.genealogie-mittelalter.de
  2. www.gw1.geneanet.org
  3. www.genealogie-mittelalter.de

Literatura[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Vladislav (II.)
Znak z doby nástupu Moravský markrabě
Přemysl (I.)
1228-1239
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladislav (III.)