V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Vlasta Havelková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlasta Havelková
Vlasta Havelková
Vlasta Havelková
Rodné jméno Vlasta Wanklová
Narození 16. prosince 1857
Blansko
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 16. června 1939 (ve věku 81 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Národnost Češi
Manžel(ka) Jan Havelka
Děti Milada Schusserová
Rodiče Jindřich Wankel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
manžel Jan Havelka
tchán František Havelka
dědeček Damián Wankel
otec Jindřich Wankel
sestra Lucie Bakešová
sestra Karla Absolonová-Bufková
sestra Madlena Wanklová
dcera Milada Schusserová

Vlasta Havelková, rozená Wanklová (16. prosince 1857 Blansko[1]16. června 1939 Praha), byla česká etnografka, zaměřená především na výzkum výšivky a ornamentu ve slovanském lidovém umění, a muzejnice.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou lékaře a amatérského archeologa Jindřicha Wankela. V roce 1876 se provdala za středoškolského profesora Jana Havelku a přestěhovala se do Olomouce.

V roce 1884 spoluzaložila Vlastivědný spolek musejní, který vydával vlastní časopis, a zároveň s ním Vlastivědné muzeum v Olomouci, kde se podílela především na přípravě výstav výšivek a krojů. Ve svém raném díle, které publikovala v Časopisu vlasteneckého spolku musejního v Olomouci a v trojsvazkovém sborníku Moravské ornamenty, se odráží její silné národnostní cítění a nekritický obdiv k lidové výtvarné kultuře.[2] Kromě dobového vlastenectví ji v tom ovlivnily jak názory jejího otce, který považoval Slovany za praobyvatele Evropy, tak jejího manžela, který věřil v autochtonnost Slovanů na českém území. Od svého spolupracovníka Ignáta Wurma zase přejala metodu srovnávání mezi ornamenty lidovými a pocházejícími z archeologických nálezů. V tomto duchu například považovala halštatskou kulturu za slovanskou.

Až v 90. letech počala částečně opouštět názor o slovanském původu evropské kultury a připustila, že základní ornamentální prvky mohly existovat v různých kulturách nezávisle na sobě. Později spolupracovala na moravské kolekci na Národopisné výstavě českoslovanské v roce 1895 a v roce 1906 byla Luborem Niederlem ustanovena kustodkou Národopisného muzea, načež svoji publikační činnost téměř ukončila.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Alena Křížová. "Starobylý" původ lidového ornamentu (podle Vlasty Havelkové). In: Alena Křížová a kolektiv. Ornament - oděv - šperk. Brno: Masarykova univerzita, 2009. ISBN 978-80-210-4963-5. S. 59.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]