Staroboleslavská rovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staroboleslavská rovina
Přírodní památka Hrbáčkovy tůně

Rozloha 109,4 km²

Nadřazená jednotka Mělnická kotlina
Sousední
jednotky
Všetatská pahorkatina
Labsko-vltavská niva
Milovická tabule
Středolabská niva
Jizerská tabule

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny slínovec, váté písky
Povodí Labe
Souřadnice

Staroboleslavská rovina je geomorfologický okrsek ve střední a východní části Mělnické kotliny, ležící v okresech Mělník, Praha-východ, Mladá Boleslav a Nymburk ve Středočeském kraji.

Poloha a sídla[editovat | editovat zdroj]

Pás okrsku se nachází mezi městy Mělník na severozápadě a Lysou nad Labem na jihovýchodě. U jihozápadní hranice jsou Neratovice a Brandýs nad Labem, u severovýchodní hranice Předměřice nad Jizerou. Zcela uvnitř území je bývalé město Stará Boleslav a větší obce Tišice a Dřísy.[1]

Charakter území[editovat | editovat zdroj]

Je to fluviální akumulační rovina na pravém břehu Labe mezi Lysou nad Labem a soutokem s Vltavou s plošinami nižších středopleistocenních (riss 2) a mladopleistocenních teras (würm), místy s pokryvy, návějemi a přesypy vátých písků. Podloží tvoří turonské slínovce a písčité slínovce. Na povrchu würmských teras jsou opuštěná koryta. Při nejdolejší Jizeře mohutné akumulace risských a würmských teras (s vloženými terasami) zatlačily Labe na jižní okraj údolí. Rovina je zalesněná z 50% převážně borovými porosty, místy s příměsí dubu nebo smrku, fragmenty doubrav. U Sojovic na dolní Jizeře se provádí jímání poříční vody a umělá infiltrace (Káranská vodárna). Jsou zde pískovny. Při Jizeře a místy při Labi jsou četné rekreační chaty. Okrsek zahrnuje chráněná území PR Všetatská černava, PP Černý orel, PP Písčina u Tišíc, PR Hrbáčkovy tůně (část).[2]

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Staroboleslavská rovina (dle značení Jaromíra Demka VIB–3C–2) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Mělnická kotlina.

Členění Balatky a Kalvody[3] neuvádí okrsek Staroboleslavská rovina, nýbrž Staroboleslavská kotlina, který je územně rozsáhlejší, a člení se na podokrsky Kostelecká kotlina a Dříská kotlina.

Demkova Staroboleslavská rovina sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule (Všetatská pahorkatina na severozápadě, Labsko-vltavská niva na západě až jihu, Milovická tabule a Středolabská niva na jihovýchodě) a s celkem Jizerská tabule na severu až východě.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Staroboleslavská rovina na Mapy.cz
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]