Maxmilian Mareček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maxmilian Mareček
Základní informace
Narození 28. června 1821
Brno
Úmrtí 14. května 1897 (ve věku 75 let)
Pleasant Plains, Staten Island
Žánry opera a opereta
Povolání hudební skladatel, dirigent, houslista a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxmillian Mareček, v zahraničí používal jméno Max Maretzek nebo Mareczek (28. června 1821 Brno14. května 1897 Pleasant Plains, Staten Island, New York, USA), byl hudební skladatel, dirigent a operní podnikatel českého původu činný ve Spojených státech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již v mládí projevoval mimořádný hudební talent. V 19 letech zkomponoval operu Hamlet, která byla uvedena v Brně 14. listopadu 1840. Studoval medicínu na Vídeňské univerzitě a současně se vzdělával v hudbě u Ignaze von Seyfrieda. Po dvou letech studia medicíny zanechal a zcela se věnoval hudbě. Jako hudebník zaujal i císaře Ferdinanda I. a získal si uznání od předních vídeňských hudebníků (Hans von Bülow, Richard Wagner, Ferenc Liszt, Jacques Offenbach, Johann Strauss). Jako houslista a dirigent procestoval Německo a Francii. Za svého pobytu v Paříži navázal styky s tamními skladateli (Giacomo Meyerbeer, Hector Berlioz, Frédéric Chopin) a s německým básníkem Heinrichem Heine. V roce 1844 se usídlil v Londýně a stal se asistentem dirigenta Michaela Williama Balfe v Her Majesty's Theatre (Divadle jejího Veličenstva).

V roce 1848 odcestoval do Spojených států a stal se hudebním ředitelem divadla Astor Opera House v New Yorku. V roce 1849 zahájil svou kariéru operního producenta. Založil vlastní operní společnost složenou převážně ze zpěváků Astor Opery a v následujících letech uvedl na scénu vrcholná díla světového operního repertoáru. V roce 1854 řídil zahajovací představení nového newyorského divadla Academy of Music. Kvůli sílící konkurenci se na čas přesunul do Filadelfie. V roce 1860 se vrátil do Astor Place Opera House, ale spolupracoval také s divadlem Niblo's Garden na Broadwayi a s divadlem Crosby's Opera House v Chicagu. Podnikal i umělecké cesty na Kubu a do Mexika.

Přes veškeré úspěchy a pocty ve Spojených státech se stále považoval za Čecha a nějaký čas vydával v New Yorku český časopis Slavia.

Kromě dvou oper a několika úspěšných operet napsal i tři svazky pamětí.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Opery[editovat | editovat zdroj]

  • Hamlet (uvedena v Brně roku 1843; znovu v USA v roce 1900)
  • Sleepy Hollow, or The Headless Horseman (25. 9. 1879 New York)

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha
  • David Ewen, (1963) Encyclopedia of the Opera: New Enlarged Edition, Hill and Wang, New York
  • Katherine K. Preston: Opera on the Road: Traveling Opera Troupes in the United States, 1825-60, University of Illinois Press, ISBN 0-252-01974-1
  • Czechoslovak composers and musicians in America. Musical Quarterly, Volume XXIX, Issue 3, s. 313-328

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]