Ladislav Pilka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc.
Narození17. července 1933
Hradčovice
Úmrtí25. října 2014 (ve věku 81 let)
Povolánílékař
OceněníCena města Brna (2011)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ladislav Pilka (17. července 1933 Hradčovice25. října 2014) byl český gynekolog, porodník a vysokoškolský pedagog. Byl průkopníkem asistované reprodukce v České republice, a proto přezdíván „otec dětí ze zkumavky“.

Dne 4. listopadu 1982 se díky práci týmu prof. Pilky v Brně narodilo první dítě tzv. metodou GIFT. Šlo o první dítě narozené díky této metodě nejen v Československu, ale i v celém východním bloku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn rolníka z Hradčovic na Uherskobrodsku. „Bylo to tuším v šesté třídě, kdy mi znenadání bleskla hlavou myšlenka, že bych rád léčil lidi,“ řekl později Pilka.[1]

Po studiu medicíny se původně chtěl věnovat endokrinologii. Kvůli systému umístěnek ale začal nejprve pracovat v psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Později působil v blízkých Přílepech, kde v místním zámku tehdy fungovala porodnice a gynekologie. Toužil se odtud přesunout jinam, ale nebyla za něj náhrada a nakonec zde zůstal více než osm let, během kterých dokončil atestaci z gynekologie.

V dalších letech působil v Brně; od roku 1968 jako sekundární lékař na I. gynekologicko-porodnické klinice. V roce 1971 absolvoval II. atestaci, v roce 1983 se habilitoval. O čtyři roky později byl jmenován univerzitním profesorem. Od roku 1988 byl po deset let přednostou II. gynekologicko-porodnické kliniky v Brně.

V letech 1990–1993 byl předsedou Československé gynekologicko-porodnické společnosti ČLSP JEP. Od roku 2000 pomáhal budovat novou Kliniku reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně, jejímž byl přednostou. O šest let později spoluzakládal v roli garanta kliniku Reprofit International v Brně.[2]

Byl otcem jedné dcery. Zemřel ve věku 81 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KARÁSKOVÁ, Ivana. Zemřel „otec dětí ze zkumavky“. Lékař je dával těm, kdo neměli naději. iDNES.cz [online]. 2014-10-29. Dostupné online. 
  2. ŽÁRA, Pavel. Kdo byl prof. Ladislav Pilka? [online]. Brno.cz, 2015-3-31. Dostupné online.