Kostel svatého Petra a Pavla (Řeznovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Petra a Pavla
v Řeznovicích
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecIvančice
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Děkanátrosický
FarnostŘeznovice
Zasvěcenísvátek svatých Petra a Pavla
Architektonický popis
Výstavba12. století
Další informace
Kód památky30100/7-962 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla je římskokatolický chrám ve vsi Řeznovice, části města Ivančice v okrese Brno-venkov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Je farním kostelem řeznovické farnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Románský chrám v Řeznovicích byl postaven ve druhé polovině 12. století, mohl jej nechat zbudovat znojemský údělný kníže Konrád II. Ota po roce 1160. (Dřívější literatura uvádí již přelom 11. a 12. století.[2]) Tehdy se jednalo o vlastnický kostel pravděpodobně spojený lávkou s blízkým zeměpanským dvorcem, který zřejmě stával v místě dnešní fary. Chrám byl tvořen dosud dochovaným centrálním prostorem s osmibokou zvonicí a třemi apsidami, na západní straně k němu přiléhalo malé hranolové stavení s emporou, z něhož se dochovaly archeologicky nalezené základy. Asi v polovině 16. století bylo toto stavení zbořeno a nahradila jej renesanční loď obdélného půdorysu, k jejímuž jižnímu vchodu byla o něco později přistavěna předsíň. Ve druhé polovině 16. století byla provedena změna zastřešení věže, kdy běžnou střechu nahradil zděný útvar jehlanu, jenž v horní části přechází do kuželu. V 18. století byla k východní apsidě přistavěna sakristie, ta byla v roce 1893 zbořena a nahrazena současnou, která je přistavěna k severní straně lodi. Z konce 19. století pochází i další úpravy, jako je vchod v západním průčelí lodi a nová kruchta.[3][4][5]

Kolem kostela se do roku 1793 nacházel hřbitov.[4]

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Ve věži kostela jsou umístěny tři zvony, přičemž nejstarší z nich pochází z roku 1483. Další dva zvony byly za první světové války zrekvírovány. Náhradou za ně byly v roce 1950 vyrobeny dva nové zvony; tehdy byla zrekonstruována i celá zvonice. Dvojice nových zvonů pravidelně ohlašuje nedělní bohoslužby. Starý zvon není napojen na elektrické ovládání a není běžně využíván. Dříve se zvonívalo přímo z kostela, v jehož stropě byl otvor pro lano.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-30]. Identifikátor záznamu 141517 : Kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Historie [online]. Kostelreznovice.tradice.net [cit. 2015-01-21]. Dostupné online. 
  3. SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska (A–I). Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0474-2. S. 600–602. 
  4. a b Dějiny kostela [online]. Isidorus.net [cit. 2013-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-13. 
  5. Ivančické památky – Románská kostelík sv. Petra a Pavla v Řeznovicích [online]. Ivancice.cz [cit. 2013-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]