Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem
Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem.jpg
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Kraj Vysočina
Datum založení 1953
IČO 48895466
IZO 600016005
REDIZO 600016005
Ředitel PaedDr. Milan Hanák
Zástupce Mgr. Libor Veselý
Adresa Nádražní 760, Bystřice nad Pernštejnem, 593 01, Česko
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 350
Oficiální web gybnp.webnode.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium v Bystřici nad Pernštejnem je střední škola, poskytující všeobecné středoškolské vzdělání ve čtyřletém a osmiletém cyklu s bezbariérovým prostředím. Učí se zde až 350 žáků.[1] Je partnerskou školou Masarykovy univerzity a gymnázia v německém Crimmitschau, se kterým probíhají výměnné pobyty studentů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Škola byla založena v roce 1953. Až od roku 1997 sídlí ve vlastní budově. Do té doby výuka probíhala v budově Základní školy T. G. Masaryka na ulici Tyršova 409 a později ve vedlejší budově základní školy.

Prostory a vybavení školy[editovat | editovat zdroj]

Samotné gymnázium nemá svou vlastní tělocvičnu, proto hodiny tělesné výchovy probíhají v tělocvičnách ve vedlejší základní škole (se kterou je propojeno dvoupatrovým průchodem), na atletickém stadionu Tomáše Dvořáka za oběma školami nebo v městské sportovní hale. Budova se skládá ze suterénu a tří pater, kde je každé barevně odlišeno podle toho, co se kde vyučuje.

Suterén[editovat | editovat zdroj]

V šatně má každý student na převlékání svoji vlastní skříňku uzamykatelnou vlastním visacím zámkem. V dalších šatnách se žáci převlékají na tělesnou výchovu. Dále je zde posilovna, kabinet tělesné výchovy, zázemí uklízeček a vchod na školní zahradu, která slouží studentům na odpočinek a kantorům na příležitostnou výuku.

Přízemí, modré patro[editovat | editovat zdroj]

Přístup do školy je umožněn přes čip. Zde se nachází sádrová replika sochy T. G. Masaryka – jejíž originál označovaný jako nejhezčí socha T. G. M. vůbec stojí před stejnojmennou základní školou ve městě. V modrém podlaží sídlí ředitel, zástupce ředitele, sekretariát, sborovna, dvě klasické učebny, učebna na výuku ruštiny, francouzštiny a latiny, školní knihovna a jídelna.

První podlaží, žluté a zelené patro[editovat | editovat zdroj]

Ve žlutém patře se nachází aula, tři klasické učebny, učebna chemie a laboratoř chemie. V zeleném patře se nachází dvě učebny biologie, laboratoř biologie a výstava hornin a nerostů nejen z okolí školy.

Druhé podlaží, červené patro[editovat | editovat zdroj]

Na tomhle podlaží se nachází vstup na ochoz auly, dvě fyzikální učebny, jedna učebna zeměpisu a dějepisu, laboratoř fyziky a počítačová učebna.

Třetí podlaží, stříbrné patro[editovat | editovat zdroj]

V nejvyšším patře školy se nachází učebny na výuku anglického a německého jazyka (jedna z nich je vybavena počítači) a učebna výtvarné výchovy.

Součástí každého podlaží jsou toalety a respíria (kromě modrého patra, zde je školní knihovna), což jsou prostory pro studenty určené na odpočinek a studium. Každé podlaží je propojeno dvěma schodišti, klasickým a zrcadlovým kruhovým, v jehož středu je výtah. Každá učebna je vybavena buď televizní obrazovkou nebo plátnem či interaktivní tabulí a projektorem na promítání studijních materiálů, a v téměř všech případech tabulí na fix. Učitelé i studenti mají přístup k wifi.

Známí absolventi[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]