Vlčí kopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlčí kopec
Lovecký zámeček Vlčí kopec
Lovecký zámeček Vlčí kopec
Základní informace
Sloh empírový
Výstavba 1830
Stavebník Jindřich Vilém III. Haugwitz
Další majitelé Haugwitzové
Současný majitel E.ON Czech Republic, s.r.o.
Poloha
Adresa Kladeruby nad Oslavou 65, Kladeruby nad Oslavou, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vlčí kopec
Vlčí kopec
Vlčí kopec, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 14727/7-2785 (PkMISSezObr)
Web vlcikopec.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký zámeček Vlčí kopec (též Heinrichlust či Josefshof) stojí v parkově upraveném lese na kopci nad řekou Oslavou mezi obcemi Sedlec a Kuroslepy, nedaleko Náměště nad Oslavou. Katastrálně spadá pod Kladeruby nad Oslavou.

V roce 2017 Lesy České republiky postavily lávku přes řeku Oslavu pod Vlčím kopcem. Lávka je dlouhá 35 metrů, je postavena ze dřeva a je v obloukovém tvaru. Stojí na třech železobetonových pilířích. Stojí na stejném místě, kde od roku 1929 stávala Haugwitzova lávka, která byla postavena Klubem českých turistů, v roce 1937 ji pak strhla povodeň. Byla dovezena zpět a následně znovu instalována a po druhé světové válce ji strhly ledy plující po řece.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámeček se nachází na území bývalého panství Náměšť nad Oslavou. To v roce 1752 zakoupil Bedřich Vilém Haugwitz, ministr a rádce Marie Terezie. V roce 1794 panství převzal jeho syn Jindřich Vilém III., který se pustil do rozsáhlých úprav majetku. Jako velký milovník lovu, nechal roku 1830 vystavět v náměšťských lesích lovecký zámeček Heinrichlust, který daroval svému synovi Karlu Vilému II. V držení rodu Haugwitzů zůstal až do roku 1945, kdy jim byl zkonfiskován a přešel do rukou státu. Ten jej roku 1955 předal lesnímu závodu Náměšť nad Oslavou Energotrustu Brno. V letech 19561958 zde firma Energetické rozvodné závody Brno provedla celkovou rekonstrukci areálu za 1 738 709 Kčs. V současné době slouží společnosti E.ON Česká republika, s.r.o. jako školící středisko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se patrovou budovu vystavěnou v duchu empíru. Ve vstupní hale, ložnici a kuřáckém salonku se dochovaly původní nástěnné malby. Dnes je objekt památkově chráněn.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Okolo loveckého zámečku prochází dvojice značených turistických tras – modrá od Březníka na Mohelenský mlýn a zelená od Zňátek na Čučice. Na protějším břehu Oslavy pak prochází červená turistická značka od Náměště nad Oslavou na zříceninu hradu Kraví Hora a cyklostezka 5106 od Náměště nad Oslavou na Skřipinu.

Objekty v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAHEL, Luděk. Pod Vlčím kopcem vzniká staronová lávka přes řeku Oslavu. Třebíčský deník [online]. VLP, 2017-11-28 [cit. 2017-12-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]