František Bílek (kněz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
František Bílek
Čestný kanovník litoměřické kapituly
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Znak Znak
Svěcení
Kněžské svěcení 30. června 1973
světitel Štěpán Trochta
Osobní údaje
Datum narození 16. února 1926
Místo narození Zarazice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí 15. května 1996
(ve věku 70 let)
Místo úmrtí Veselí nad Moravou, ČeskoČesko Česko
Národnost česká
Povolání římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

J.M. can. František Bílek (16. února 1926 Zarazice15. května 1996 Veselí nad Moravou) byl český římskokatolický kněz, okrskový vikář turnovského vikariátu, čestný kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích.

Studium[editovat | editovat zdroj]

V roce 1969 vstoupil do litoměřického kněžského semináře a absolvoval Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu. Vzhledem k přirozené autoritě, kterou měl, stal se v semináři prefektem bohoslovců nižších ročníků. Protože mu bylo v době nástupu do semináře již 43 let, jednalo se o tzv. pozdní kněžské povolání. Na kněze byl vysvěcen kardinálem Štěpánem Trochtou 30. června 1973 v litoměřické katedrále.

Pastorace[editovat | editovat zdroj]

Od 1. srpna 1973 byl jmenován kaplanem v Turnově, později se tam stal farářem. Od 1. srpna 1975 se stal administrátorem, později farářem v Libuni a také administrátorem excurrendo farností Újezd pod Troskami a Mladějov. Zde se zasloužil o udržení památky na svého předchůdce, obrozeneckého kněze Antonína Marka. Stal se rovněž okrskovým vikářem turnovského vikariátu. Závěr života prožil v 90. letech 20. století z důvodu nemoci v rodném moravském kraji. V březnu 1996 byl litoměřickým biskupem Josefem Kouklem jmenován čestným kanovníkem litoměřické katedrální kapituly. Zemřel 15. května 1996 ve věku 70 roků. Pohřební obřady vedl 22. května 1996 v Zarazicích a ve Veselí nad Moravou, kde je pochován, spirituál olomouckého kněžského semináře a pozdější litoměřický biskup Pavel Posád, jemuž byl Bílek v době studií v Litoměřicích bohosloveckým prefektem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Acta Curiae Litomericensis 6/1975, Litoměřice 1975, str. 20.
  • Acta Curiae Litomericensis 6/1996, Litoměřice 1996, str. 29.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]