Jan Hudec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O československém politikovi ČSS, poslanci FS za normalizace pojednává článek Jan Hudec (politik).
Přehled medailí
Vlajka olympijských her Zimní olympijské hry
bronz ZOH 2014 Super-G
Mistrovství světa
stříbro MS 2007 sjezd

Jan Hudec (* 19. srpen 1981 Šumperk) je český reprezentant v alpském lyžování, bývalý reprezentant Kanady

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec se stal mistrem Československa ve sjezdovém lyžování, matka se věnovala běhu na lyžích. Na českém území Honza trvale pobýval pouze 10 měsíců. Jeho rodiče se totiž rozhodli pro emigraci z tehdejšího Československa a ideální příležitost se naskytla při dovolené v Jugoslávii. Hudcovi se s desetiměsíčním synem dostali na plachetnici podél pobřeží až do Itálie, odkud se pak přesunuli do Německa. Zde žili čtyři roky, když se rozhodli pro definitivní odjezd za oceán – do Kanady. Po přesunu do Calgary se malý Jan mohl pustit do pilování základních lyžařských prvků, protože Jan senior se v zemi javorového listu stal trenérem jednoho místního týmu. V roce 1989 se manželům Hudcovým narodil druhý syn, Phil. O čtyři roky později oba přijali nabídku pracovat ve středisku Banff pro Mountain Ski Academy, což byla obrovská příležitost i pro oba syny. Jan zde strávil téměř deset let jako student a zároveň nadějný lyžař.

Od roku 1999 je Jan členem kanadského národního týmu. Na MS 2007 do Švédska neodjížděl s příliš vysokými ambicemi. Jeho nejlepším dosavadním výsledkem v závodech světového poháru bylo sedmé místo z listopadu 2004. To se mu podařilo vyrovnat hned v prvním startu na šampionátu, kdy se v Super-G umístil na sedmé pozici. O pět dnů později se kanadský reprezentant postavil na start sjezdu a šokoval lyžařský svět druhým nejrychlejším časem. Vedle vítěze, Nora Svindala, přebíral stříbrnou medaili český rodák Jan Hudec. Tento úspěch kanadského reprezentanta vzbudil zájem českých médií. Honza tak najednou poskytoval rozhovory i v češtině. S otázkou, která směřovala právě na mateřský jazyk, si snadno poradil. „Kdybych češtinu zapomněl, tak by mě máma asi seřezala,“, odpověděl s úsměvem na rtech.

Prvního vítězství ve Světovém poháru se Jan Hudec dočkal 24. listopadu 2007, kdy vyhrál v Lake Louise závod ve sjezdu.

Jan Hudec žije v Calgary se svou ženou Crystal, společně vychovávají syna. Mezi jeho největší koníčky mimo lyžování patří auta a motocykly. Bratr Phil se úspěšně věnuje lyžování ve volném terénu a skikrosu.