Jan Hudec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O československém politikovi ČSS, poslanci FS za normalizace pojednává článek Jan Hudec (politik).
Jan Hudec
Datum narození 19. srpna 1981 (36 let)
Místo narození Šumperk, Československo
Sportovní informace
Disciplína alpské lyžování
Světový pohár
Debut 2002
Počet výher 2
Medailový zisk
Olympijské hry 0 – 0 – 1
Mistrovství světa 0 – 1 – 0
Poslední aktualizace: 27. 6. 2016
Přehled medailí
Vlajka olympijských her Zimní olympijské hry
bronz 2014 Soči Super-G
Mistrovství světa
stříbro 2007 Åre sjezd

Jan Hudec (* 19. srpna 1981 Šumperk) je český a bývalý kanadský alpský lyžař.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Jan se stal mistrem Československa ve sjezdovém lyžování, matka se věnovala běhu na lyžích. Na českém území žil pouze 10 měsíců. Jeho rodiče se totiž rozhodli pro emigraci z Československa a ideální příležitost se naskytla při dovolené v Jugoslávii. Hudcovi se s desetiměsíčním synem dostali na plachetnici podél pobřeží až do Itálie, odkud se pak přesunuli do Německa. Zde žili čtyři roky, když se rozhodli pro definitivní odjezd do Kanady. Po přesunu do Calgary se malý Jan mohl pustit do pilování základních lyžařských prvků, protože se jeho otec v zemi javorového listu stal trenérem jednoho místního týmu. V roce 1989 se manželům Hudcovým narodil druhý syn, Phil. O čtyři roky později oba přijali nabídku pracovat ve středisku Banff pro Mountain Ski Academy, což byla obrovská příležitost i pro oba syny. Jan zde strávil téměř deset let jako student a zároveň nadějný lyžař.

Od roku 1999 byl Jan členem kanadského národního týmu. Na MS 2007 do Švédska neodjížděl s příliš vysokými ambicemi. Jeho nejlepším dosavadním výsledkem v závodech světového poháru bylo sedmé místo z listopadu 2004. To se mu podařilo vyrovnat hned v prvním startu na šampionátu, kdy se v Super-G umístil na sedmé pozici. O pět dnů později se kanadský reprezentant postavil na start sjezdu a šokoval lyžařský svět druhým nejrychlejším časem, takže převzal stříbrnou medaili. Tento úspěch kanadského reprezentanta vzbudil zájem českých médií a mohl poskytovat rozhovory i v češtině. Prvního vítězství ve Světovém poháru se dočkal 24. listopadu 2007, kdy vyhrál v Lake Louise závod ve sjezdu.

Dvakrát se zúčastnil zimních olympijských her. Ve Vancouveru 2010 se umístil na 24. místě v Super-G a na 25. místě ve sjezdu. Na ZOH 2014 v Soči získal bronzovou medaili v Super-G a ve sjezdu skončil na 21. příčce.

S českými lyžaři, např. Ondřejem Bankem, často absolvoval přípravy na závody. V květnu 2016 neakceptoval podmínky pro start v další sezóně, které mu předložil kanadský lyžařský svaz, a po dohodě s českým svazem podal žádost o změnu reprezentace.[1] Mezinárodní lyžařská federace jí vyhověla a Hudec se tak od podzimu 2016 zařadil mezi české reprezentanty.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jan Hudec žije v Calgary se svou ženou Crystal, společně vychovávají syna. Mezi jeho největší koníčky mimo lyžování patří auta a motocykly. Bratr Phil se úspěšně věnuje lyžování ve volném terénu a skikrosu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK; iDNES.cz. Olympijský medailista Hudec bude od nové sezony jezdit v českých barvách [online]. Idnes.cz, 2016-05-30 [cit. 2016-06-27]. Dostupné online. 
  2. iDNES.cz; ČTK. Přestupy lyžařů Hudce a Smutné do českého dresu byly potvrzeny [online]. Idnes.cz, 2016-06-27 [cit. 2016-06-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]