Sbor Dr. Karla Farského (Vyškov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sbor Dr. Karla Farského
Sbor Dr. Karla Farského
Sbor Dr. Karla Farského
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Vyškov
Obec Vyškov
Souřadnice
Sbor Dr. Karla Farského (Vyškov) (Česko)
Základní informace
Církev Církev československá husitská
Diecéze brněnská
Vikariát Brno
Architektonický popis
Stavební sloh novorománský
Výstavba 1885
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sbor Dr. Karla Farského je kostel Církve československé husitské ve Vyškově. Byl původně vystavěn místními Židy roku 1885 jako novorománská synagoga. Od počátku 20. století se však židovské osídlení v důsledku stěhování do velkých měst zmenšilo na několik desítek lidí, takže od roku 1926 se v synagoze již bohoslužby nekonaly. Židovská obec nakonec budovu roku 1929 prodala městu Vyškov, které zde umístilo sbírky městského muzea. Roku 1954 se vyškovské muzeum přestěhovalo do zadní části vyškovského zámku a budovu bývalé synagogy téhož roku odkoupila Církev československá, jež ji přebudovala na sbor.[1]

Slavnostní otevření sboru proběhlo 7. července téhož roku a nese jméno Karla Farského, zakladatele a prvního patriarchy církve. V letech 1968 a 1969 byla opravena plechová střecha, další úpravy budovy (jak exteriéru tak interiéru) proběhly v roce 1990 a 1991, kdy byla narušena statika, díky bourání sousedního domu. Poslední úprava interiéru proběhla v roce 2002.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLENOVSKÝ, Jaroslav. Židovská obec ve Vyškově a její hřbitov. Vyškov: Martin Čech, 2009. ISBN 978-80-254-7694-9. S. 10–11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]