Antonín Brosmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antonín Jan Nepomuk Brosmann
Základní informace
Narození7. září 1731
Fulnek
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Úmrtí16. září 1798 (ve věku 67 let)
Příbor
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Povoláníhudební skladatel a pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Jan Nepomuk Brosmann (7. září 1731 Fulnek[1]16. září 1798 Příbor) byl český katolický řeholník (piarista) a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již před vstupem k piaristům nabyl značného obecného i hudebního vzdělání. Po přijetí v roce 1750, kdy přijal řádové jméno Damasus a Scto Hieronymo, byl posílán na různá místa. Působil jako profesor filosofie v Mikulově, Kroměříži, Příboře aj. V Bílé Vodě, kde byl farářem a rektorem, navázal umělecké i přátelské styky s významným rakouským skladatelem Karlem Dittersdorfem, který byl v té době arcibiskupským kapelníkem na Jánském Vrchu. Od roku 1787 byl prefektem koleje v Příboře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Antonín Brosmann patří spolu s Remigiem Mašátem k nejvýznamnějším představitelům řádové piaristické hudby. Dochovaly se od něho četné chrámové skladby, které byly rozšířeny po celých Čechách a těšily se značné oblibě. Z větších vokálních děl je Brosmann autorem kantáty O turecké válce a dvou sepolker.

Z doby jeho působení v Lichtenštejnském semináři a na Piaristickém gymnáziu v Kroměříži se dochoval notový materiál uložený v Hudebním archivu Kroměřížského zámku.[2]

V jeho osobnosti můžeme spatřit nejen jednoho z nejvýznamnějších řádových skladatelů Slezska 18. století, ale i mimořádného pedagoga. Je autorem řady latinsky psaných teoretických spisů o vyučování zpěvu, řízení hudby a o pravidlech skladby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 7. sešit : Bra–Brum. Praha: Libri, 2007. 110–224 s. ISBN 978-80-7277-248-3. S. 199–200. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Fulnek
  2. www.ceskyhudebnislovnik.cz. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2018-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-04-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]