Nebeský rybník (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Nebeský rybník
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení27. září 1990
VyhlásilOkresní národní výbor v Prostějově
Nadm. výška590–590 m n. m.
Rozloha6,36 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresProstějov
UmístěníDrahany
Souřadnice
Nebeský rybník
Nebeský rybník
Další informace
Kód1251
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Nebeský rybník je přírodní památka v katastrálním území městyse Drahany v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Chráněné území spravuje Krajský úřad Olomouckého kraje. Dle nového vyhlášení Nařízením Olomouckého kraje 4/2020 ze dne 9. listopadu 2020 je předmětem ochrany je ekosystém rybníka a navazujících pozemků jako biotop pro ohrožené druhy rostlin a živočichů.[2] Geomorfologicky náleží území přírodní památky Drahanské vrchovině.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je území, které je významným místem rozmnožování obojživelníků především čolka obecného, velkého i horského, skokana hnědého, ropuchy obecné a zelené, kuňky obecné a rosničky zelené. Zdržuje se zde vodní ptactvo, některé druhy – potápka malá, kachna březňačka, kopřivka obecná, čírka modrá, polák chocholačka, lyska černá – zde hnízdí. Na území byli zastiženi čáp bílý, volavka popelavá, strnad rákosní, pochop rákosní. V zabuřenělých okrajích rybníků zahnízdil bramborníček černohlavý, břehy obývá ondatra pižmová.[3]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nebeský rybník leží zhruba 1,5 km západně od městyse Drahany. Je volně přístupný po místní komunikaci – silnici č. 377, spojující Drahany s obcí Niva.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Digitální registr Ústředního seznamu ochrany přírody. Dostupné online. [cit. 2021-06-03]
  2. Nařízení Olomouckého kraje č. 4/2020, Nařízení Olomouckého kraje, kterým se vyhlašuje přírodní památka Nebeský rybník a stanovují se bližší ochranné podmínky přírodní památky a kterým se mění vyhláška Okresního národního výboru v Prostějově o chráněných přírodních výtvorech ze dne 27. září 1990, ve znění pozdějších předpisů. [cit. 2021-01-15]. Dostupné online.
  3. PP Nebeský rybník na seznamu AOPK ČR
  4. Popis na webu hrady.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KINCL, Lubomír; KINCL, Martin. Chráněná území Prostějovska. Prostějov: Český svaz ochránců přírody, Regionální sdružení Iris, 2012. 111 s. ISBN 978-80-904928-1-3. S. 64–65. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]