Cigánské zmoly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Cigánské zmoly
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Cigánské zmoly
Cigánské zmoly
Základní informace
Vyhlášení 14. srpna 2017
Vyhlásil Olomloucký kraj
Rozloha 5.5011 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Olomouc
Souřadnice
Cigánské zmoly
Cigánské zmoly
Další informace
Kód 6143
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Cigánské zmoly (mnohdy nazývané též Cikánské zmoly) jsou lokalitou starých vápencových lomů nalézající se mezi obcemi Grygovem a Krčmaní v okrese Olomouc. Reliéf lokality vznikl jako následek historické těžby vápence. V současnosti je lokalita již desítky let nevyužívaná, a proto zde došlo ke vzniku jedinečných xerotermních rostlinných společenstev vázaných na vápencové podloží. Od roku 2003 je zde prováděno pravidelné kosení trávy a kácení náletových dřevin. Nařízením Olomouckého kraje ze dne 14. srpna 2017 byla lokalita vyhlášena přírodní památkou.[1] Chráněné území je v péči Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany jsou xerotermní a subxerotermní společenstva třídy Festuco-Brometea s výskytem řady vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Z rostlinných druhů je to například koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), len žlutý (Linum flavum), hvězdnice chlumní (Aster amellus) a zejména střevičník pantoflíček (Cypripedium calceolus).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nařízení Olomouckého kraje č. 1/2017, kterým se vyhlašuje přírodní památka Cigánské zmoly a její ochranné pásmo a stanovují bližší ochranné podmínky přírodní památky. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]