Chomoutovské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chomoutovské jezero
Chomoutov-jezero1.JPG
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresOlomouc
ObecOlomouc
Chomoutovské jezero
Chomoutovské
jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha85 ha[1]
Max. hloubka2 m
Ostatní
Nadm. výška220 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled z výšky 180m
Pohled z výšky 180m

Chomoutovské jezero je jezero vzniklé po těžbě štěrkopísků. Nachází se v Hornomoravském úvalu na území olomoucké místní části Chomoutov, 10 km severně od centra krajského města a 2,5 km severně od soutoku Oskavy a Moravy na pravém břehu prvně jmenovaného toku do jehož povodí náleží. Rozloha činí 85 ha. Dosahuje maximální hloubky 2 m a leží v nadmořské výšce 220 m.

Pobřeží dno, ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře jsou četné ostrovy. Skládá se ze dvou vodních ploch označovaných jako Velké (nebo Větší) a Malé (nebo Menší). Větší jezero má tvar trojúhelníku a v jeho jižní části se nacházejí dva zalesněné ostrovy. Břehy jsou porostlé zelení a podél západního břehu vede místní komunikace a silnice Olomouc-Pňovice.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jezero je využíváno k rekreaci a rybolovu.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Jezero s blízkým okolím bylo roku 1993 vyhlášeno přírodní rezervací o rozloze 106 ha v rámci tehdy zřízené chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a je tedy také chráněné podle ramsarské smlouvy. Proti vysokému stupni ochrany tohoto jezera dlouhodobě protestují místní občané, kteří by na místě preferovali místo ochrany ptactva spíše zřízení přírodního koupliště.[2]

Od roku 2010 je toto území chráněno jako přírodní památka.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Labutí pár se čtyřmi mladými na jezeře

Břehy jsou zarostlé a obydlené ptáky. V mokřadech na březích se nachází významné hnízdiště racka černohlavého a racka chechtavého. Hojně se zde vyskytují kormorán velký, kachna divoká, volavka popelavá, potápka roháč, čírka modrá, labuť velká. Výjimečně sem přilétají také bukáček malý, chřástal vodní, pisík obecný, ledňáček říční, moudivláček lužní. Byl zde vysazen v minulosti vyhubený bobr evropský, výsledky jehož činnosti jsou na pobřežních dřevinách patrné.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z rostlin se zde kromě obvyklých vyskytují celík kanadský a javorovec jasanolistý.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již před druhou světovou válkou zde probíhala těžba štěrkopísku pro místní potřebu. Systematická těžba začala v roce 1964. V letech 197687 bylo jezero využíváno k vodohospodářským účelům, za účelem výroby pitné vody. Poté došlo k přirozenému zhoršení kvality vody.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Chomoutovské jezero – panorama
Chomoutovské jezero – panorama

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. podle literatury (Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska), dle katastru nemovitostí má parcela 677/1 v katastrálním území Chomoutov vedená jako vodní plocha výměru 687 540 m², parcela 677/6 pak 11 330 m², parcela 677/3 pak 5 711 m², parcela 677/2 pak 8 792 m², parcela 677/18 pak 1 980 m² a parcela 677/7 pak 3 443 m²; dohromady tedy 718 766 m² (71,9 ha)
  2. Deník.cz – Chomoutovské jezero: památka nebo koupání [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska, Jezero Chomoutov (s. 97). Praha: Nakladatelství Libri, 2010, ISBN 978-80-7277-440-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]