Přeskočit na obsah

Emil Kotrba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emil Kotrba
Narození22. února 1912
Znojmo
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. února 1983 (ve věku 70 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Šárka
Povolánímalíř, grafik, dřevorytec a ilustrátor
PodpisPodpis
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Kotrba (22. února 1912 Znojmo[1]21. února 1983 Praha) byl český akademický malíř a grafik, v 60.–70. letech světově proslulý malíř koní.[2] Je pohřben na hřbitově v Praze-Dejvicích U Matěje.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině znojemského koželuha. V roce 1927 odešel studovat na Školu uměleckých řemesel grafiku u Petra Dillingra v Brně. Zejména se zajímal o stavbu těla zvířat. Účastnil se jako mimořádný posluchač zootechniky a anatomie přednášek profesora Koldy z anatomie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně kde se seznámil s Karlem Pardubským a Antonínem Hrůzou. Profesor Pardubský ho později finančně podporoval v dalším studiu v letech 1931–1937 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Tavíka Františka Šimona.

V té době potkal Maxe Švabinského, který se stal Kotrbovým dlouholetým rádcem. Od třicátých letech až do roku 1942 působil jako profesor na Rotterově reklamní škole v Praze kde vyučoval figurální a všeobecné kreslení. V roce 1941 se oženil s Janou, rozenou Drvotovou, později měli syna Jana a dceru Danielu.

Byl aktivním jezdcem, trenérem a rozhodčím jezdeckých soutěží s kontakty na hřebčíny, zemědělská a chovatelská zařízení i závodiště jako např. v Kladrubech nad Labem, Slatiňanech, Pecínově, Písku, Albertovci, Napajedlích na Moravě, Brnířově u Domažlic, Novém Jičíně, Chuchli a Pardubicích, na Slovensku v Topoľčiankách a Šamoríně. V sedmdesátých letech udržoval styky s Jaroslavem Dražanem, rektorem Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, spolupracoval s Vysokou školou zemědělskou v Brně s profesorem Koudelou i s Českou zemědělskou univerzitou v Praze Janem Navrátilem či Lubomírem Kratochvílem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Inspiroval se motivem koně a tím vytvořil světově ojedinělou kolekci dokumentující padesátileté období českého chovatelství. Jeho dílo obsahuje více než 900 grafických listů, často vícebarevných, množství olejů, kvašů, kreseb, leptů a dřevorytů. Jeho nejznámější grafikou je Hořící stáj. Patří k hlavním českým autorům ex libris kterých vytvořil kolem 750.

Třikrát se podílel na vzniku našich poštovních známek. V roce 1956 byla vydána poštovní známka v sérii Sport – Velká pardubická steeple-chase. V roce 1976 navrhl emisi známek k příležitosti celostátní výstavy Země živitelka.

Byl dlouholetým ilustrátorem časopisu Náš chov. Stal se autorem plakátů a pozvánek na akce které se týkaly jezdeckých dnů, výstav zvířat a koňských dostihů. Poprvé vystavoval v roce 1933 ve Znojmě, velmi často vystavoval v Praze. Zahraniční výstavy měl v Belgii, ve Španělsku, Vídni, v Lipsku, Cannes, v Padově, Vilniusu a mnoha dalších městech a zemích.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Znojmo
  2. DUŠEK, Jaromír. Emil Kotrba : barevná grafika. V Praze: Středočeská galerie, [1985]. 1 složený list (6 stran) s. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vzpomínka na nejslavnějšího malíře koní
  • Znojemsko, 1992, č.13.,
  • Pernica,B.: Výtvarné umění západomoravské. Jihlava 1939.
  • Pardubický deník, 24. 1. 2010
  • Výstava grafických listů a obrazů s tématem koní E. Kotrby ke stému výročí narození
  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2001. VI. Kon - Ky. Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 2001. S. 112

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]