Alois Vojta-Jurný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Vojta-Jurný
Alois Vojta-Jurný
Alois Vojta-Jurný
Rodné jméno Alois Jurný
Narození 26. dubna 1863
Křtěnov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 17. října 1906 (ve věku 43 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Manžel(ka) Amálie Vojtová 1. manželka
Hana Vojtová 2. manželka
Děti Jaroslav Vojta syn
Hermína Vojtová dcera
Adolf Vojtasyn
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Aloise Vojty-Jurného na Olšanských hřbitovech

Alois Jurný známý jako Alois Vojta-Jurný (26. dubna 1863 Křtěnov[1]17. října 1906 Praha), byl český herec a režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v malebné moravské obci Křtěnov svobodné matce Aloisii Vojtové. Po matčině sňatku s Martinem Jurným byl manželem matky legitimizován a proto používal příjmení Jurný. Rodina se přestěhovala do Brna, čtvrti Královo Pole, kde Martin pracoval jako tkadlec. Po absolvování základního vzdělání se Alois vyučil typografem. Během studia hrál divadlo s ochotníky v Králově Poli. Po vyučení nastoupil u divadelní společnosti Arnoštky Libické a poté u V. Choděry. V roce 1883 se s Choděrovou divadelní společností dostal do Králova Pole, jelikož však jeho otec nesouhlasil s jeho angažováním u divadla, začal používat místo svého příjmení Jurný dívčí příjmení své matky Vojta. Po skončení vojenské povinnosti v roce 1887 se stal členem společnosti V. K. Jelínka a v letech 1888–1891 působil u Zöllnerovy divadelní společnosti. V roce 1892 se stal člen divadelní společnosti F. Trnky a od něho odešel opět k V. Choděrovi. V roce 1894 hrál pohostinsky v Národním divadle v Praze, ale angažmá nezískal. Poté střídal brněnské divadelní společnosti F. Trnky a V. Choděry. V letech 1895–1896 působil jako člen společnosti Jana Pištěka na scéně Národního divadla v Brně a v letech 1899–1905 působil v Národním divadle v Brně se společnosti Františka Laciny. V roce 1905 získal angažmá ve Švandově divadle na Smíchově. Zde již byl jeho herecký projev poznamenám vážnou chorobou, pro kterou si v roce 1906 vzal dobrovolně život. Byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

Alois Vojta-Jurný patřil k nejvýznamnějším českým venkovským hercům. K jeho významným rolím patřil například mlynář Vávra ve hře Maryša bratří Mrštíků, profesor Štefanides ve Stroupežnického hře Na Valdštejnské šachtě a v neposlední řadě i Petr Doorn v Halbeho hře Proud.

Za svůj život byl Alois Vojta-Jurný dvakrát ženatý. Jeho první ženou se stala v roce 1889[2] herečka divadelní společnosti F. Zöllnera Amálie Němečková[3]. Z tohoto vztahu se narodily tři děti. Nejstarší byl Jaroslav, další byla Hermína a jako poslední se narodil syn Adolf. V roce 1895 Alois Vojta–Jurný ovdověl[4]. V roce 1903 se podruhé oženil[5] a za ženu si vzal herečku Johannu Františku Jelínkou zvanou též Hana.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu Aloise Vojty-Jurného farnost Olešnice
  2. Matriční záznam o sňatku Aloise Vojty-Jurného s Amálií Němečkovou farnost Rychnov nad Kněžnou
  3. [1] Internetová encyklopedie dějin Brna, Amalie Vojtová (1868-1895)
  4. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Amálie Vojtové farnosti Rakovník
  5. Matriční záznam o sňatku farnosti při kostele sv.Tomáše v Brně

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]