Vila Roberta Schneidera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vila Roberta Schneidera
Vila Roberta Schneidera
Vila Roberta Schneidera
Účel stavby

k bydlení

Základní informace
Slohfunkcionalistický
ArchitektBerty Vojtěch Ženatý
Výstavba19301931
Současný majitelsoukromý vlastník
Poloha
AdresaČernochova 10, Olomouc, ČeskoČesko Česko
UliceČernochova
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky35869/8-3134 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Roberta Schneidera je funkcionalistický rodinný dům v Olomouci-Lazcích postavený v letech 1930–1931 podle návrhu architekta Bertyho Ženatého ve stylu typizovaného amerického rodinného domku. Je zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vila byla postavena pro ředitele pobočky Moravské životní pojišťovny Roberta Schneidera a jeho rodinu jako jeden ze tří realizovaných návrhů architekta Ženatého pro olomoucké klienty (dalšími jsou vila Václava Novotného v Olbrachtově 9 a vila Bedřicha Bašného ve Vlkově 16). Zakázku zprostředkoval zlínský stavitel Bohuslav Kubánek.[2]

V době výstavby vily architekt Berty Ženatý publikoval svou knihu Americké domečky (1931), ve které zúročil své zkušenosti z desetiletého pobytu v USA a pokusil se o typologii amerického rodinného domu.[3] Tyto zkušenosti přenesl také do návrhu svých rodinných domů ve Zlíně a v Olomouci, včetně vily Roberta Schneidera.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvoupodlažní podsklepená zděná stavba z neomítaných cementových cihel se nachází na nevelké parcele uprostřed vilové čtvrti. Krychlovou stavbu s plochou střechou skrytou za převýšenou atikou doplňuje v zahradní části přidaná hmota zimní zahrady, nad níž se nachází terasa a v suterénu garáž. Na boční jihovýchodní fasádě je výrazně propsáno komínové těleso interiérového krbu.

Mezi prvky, které architekt převzal z typového amerického rodinného domu 20. let 20. století, patří posuvná okna, maximální propojení obytných prostor, moderní zařízení kuchyně, vestavěný nábytek a horkovzdušné vytápění.[4]

Pohled od jihovýchodu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. rodinný dům Roberta Schneidera - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-01-17]. Dostupné online. 
  2. Vila Roberta Schneidera, Olomoucký - SlavneVily.cz. www.slavnevily.cz [online]. [cit. 2021-01-17]. Dostupné online. 
  3. S.R.O, Via Aurea. Dům Berty Ženatého | Objekty | Zlínský architektonický manuál. zam.zlin.eu [online]. [cit. 2021-01-17]. Dostupné online. 
  4. ZATLOUKAL, Pavel. Meditace o městě, krajině, umění. Olomouc 1919–1989. 1. vyd. Ostrava – Olomouc: Ostravská univerzita, Muzeum umění Olomouc, 2020. 544 s. ISBN 978-80-88103-66-0. S. 42. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]