Augustin Handzel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Augustin Handzel
Narození 7. června 1886
Moravská Ostrava
Úmrtí 26. října 1956 (ve věku 70 let)
Jablunkov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Augustin Handzel (7. června 1886 Moravská Ostrava26. října 1952 Jablunkov) byl český sochař.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Josefa Drahoňovského. Po dokončení školy odešel do Vídně pracovat jako modelér pro výrobu majolikové plastiky u firmy Goldscheider. V roce 1913 se vrátil do Ostravy, kde si otevřel štukatérskou firmu, která však záhy zkrachovala. Od té doby se živil jako svobodný umělec.

Zpočátku byla jeho tvorba ovlivněna Ottou Gutfreundem. Z této doby pocházejí např. sochy na průčelí bývalé ostravské Union banky či plastiky na centrálním ostravským hřbitově ve Slezské Ostravě. Kromě kubizujícího směru se Handzel nechal ovlivnit také civilním sochařstvím Jana Štursy, jehož důsledkem byla např. socha Dívka s cigaretou či sochy na paláci Elektra v Moravské Ostravě.

Handzelovo dílo nalezneme ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Olomouci, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravské galerie v Brně či Slezského zemského muzea v Opavě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PELIKÁNOVÁ, Gabriela; KAHÁNKOVÁ, Taťána. Rodáci a významné osobnosti Moravskoslezského kraje. Ostrava : Moravskoslezský kraj, 2006. S. 20.  
  • Seznam děl autora v architektuře a veřejném prostoru Ostravy: http://ostravskesochy.cz/autor/135-Augustin-Handzel