Nový Šaumburk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový Šaumburk
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 14. století
Zánik 15. století
Poloha
Adresa Podhradní Lhota, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Nový Šaumburk
Nový Šaumburk
Další informace
Rejstříkové číslo památky 38370/7-6096 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový Šaumburk (nesprávně Zubříč) je zřícenina hradu, která leží 0,5 km jižně od obce Podhradní Lhota v okrese Kroměříž. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka ČR.[1] Kolem hradu vede z železniční stanice Rajnochovice zelená turistická značka zelená turistická trasa KČT přes Podhradní Lhotu a Kelčský Javorník do železniční stanice Loukov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento hrad nahradil svého předchůdce – hrad Šaumburk. Poprvé se uvádí roku 1360. Na počátku 15. století jej pro nedostatek peněz zastavil olomoucký biskup Jan XI. Mráz. Od roku 1416 měli hrad v zástavě vladykové z Bítova u Bílovce. Z tohoto rodu jistý Mikuláš zde podnikal loupežné výpravy, a tak byl hrad roku 1451 moravským zemským hejtmanem Janem Tovačovským z Cimburka vykoupen a pobořen. Hrad byl pravděpodobně později obnoven, ale zkázu dovršilo uherské vojsko za česko-uherských válek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-10]. Identifikátor záznamu 150351 : Hrad – hrádek Zubříč, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]