Skalská tabule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skalská tabule
Skalní věž na Bezvelu

Nejvyšší bod 385 m n. m. (Horka)
Rozloha 272,4 km²

Nadřazená jednotka Středojizerská tabule
Sousední
jednotky
Bělská tabule
Dolnojizerská tabule
Ralská pahorkatina
Jičínská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Mšenská tabule
Strenická tabule[1]

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, vulkanity
Povodí Jizera, Strenický potok, Košátecký potok
Souřadnice

Skalská tabule je geomorfologický okrsek v jižní části Středojizerské tabule, ležící v okresech Mladá Boleslav a Mělník Středočeského kraje. Území okrsku vymezuje na západě město Mšeno, na severu město Bělá pod Bezdězem, na východě města Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav a na jihu městys Chotětov.

Charakter území[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadní skalnaté svahy Radouče

Tabule je složená ze středoturonských až svrchnoturonských vápnitých a vápnito-jílovitých pískovců (ojediněle s vulkanickými proniky), na nichž vznikl erozně denudační povrch rozsáhlých strukturně denudačních plošin, často se sprašovými pokryvy. Povrch je rozčleněn kaňonovitými, neckovitými a údolími tvaru "V" svahového a tektonického založení, většinou bez stálých vodních toků a sledujícími směr SZJV. Území se plynule sklání směrem k jihovýchodu, k údolnímu zářezu Jizery směru sever–jih. V údolí Skalského potoka jsou četné prameny. Území je zalesněné z 15% borovými porosty, místy jsou doubravy, na srázech četné akátiny, lesy jsou téměř výhradně jen v údolích, v nivě Jizery jsou louky.

Západní okraj okrsku patří do CHKO Kokořínsko. Další menší chráněná území jsou NPP Radouč, PP Lom u Chrástu, PP Podhradská tůň.[2]

Rozhledna Hradišť u Kadlína

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Skalská tabule náleží do celku Jizerská tabule a podcelku Středojizerská tabule. Dále se člení na podokrsky Mšenská tabule na západě a Strenická tabule na východě. Tabule sousedí na severu s druhým okrskem Středojizerské tabule, Bělskou tabulí, z jihu ji svírá Dolnojizerská tabule, ze západu Ralská pahorkatina a z východu Jičínská pahorkatina.[1]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším vrcholem Skalské tabule je vrch Horka (385 m n. m.) u Nosálova.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]