Kostelecká rovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostelecká rovina
Mlýnský potok (rameno Labe) v Kostelci n.L.
Mlýnský potok (rameno Labe) v Kostelci n.L.

Rozloha 22,9 km²

Nadřazená jednotka Mělnická kotlina
Sousední
jednotky
Labsko-vltavská niva
Vojkovická rovina
Kojetická pahorkatina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, jílovec, slínovec
Povodí Labe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostelecká rovina je geomorfologický okrsek ve střední části Mělnické kotliny, ležící v okresech Mělník a Praha-východ ve Středočeském kraji.

Poloha a sídla[editovat | editovat zdroj]

Území okrsku leží zhruba mezi městem Neratovice (na severozápadě) a obcemi Záryby (na severovýchodě), Polerady (na jihu) a Mratín (na jihozápadě). Větší částí leží uvnitř okrsku město Kostelec nad Labem, podle kterého je okrsek pojmenován.[1]

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Kostelecká rovina (dle značení Jaromíra Demka VIB–3C–6) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Mělnická kotlina.

Podrobnější členění Balatky a Kalvody[2] okrsek Kostelecká rovina nezná, uvádí pouze 3 jiné okrsky Mělnické kotliny (Lužecká kotlina, Staroboleslavská kotlina a Všetatská pahorkatina). Zato uvádí podokrsek Kostelecká kotlina.

Demkova Kostelecká rovina sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule: Labsko-vltavská niva na severu a východě, Vojkovická rovina na severozápadě, Kojetická pahorkatina na západě a jihu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostelecká rovina na Mapy.cz
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]