Milan Horáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Horáček
Milan Horacek 01 (cropped).jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíSvaz 90/Zelení
Strana zelených

Narození30. října 1946 (76 let)
Velké Losiny
Alma materUniverzita Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt
Profesepolitik
OceněníCena ÚSTR za svobodu, demokracii a lidská práva (2020)
účastník odboje a odporu proti komunismu
CommonsMilan Horáček
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Horáček (* 30. října 1946 ve Velkých Losinách) je německý politik českého původu.

Vzdělání a práce[editovat | editovat zdroj]

Vyučen elektromontérem a jako „politicky nespolehlivý“ odveden k silničním jednotkám (bývalý PTP). Z bývalého Československa odešel po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Německa, kde se zapojil do exilové práce ve spolku „Cesty 68“. V exilu se živil jako elektromontér, spolupracovník časopisu Gewerkschafter a vydavatel německé mutace časopisu Listy, který vycházel v kooperaci s československými exulanty. V letech 19761981 studoval politologii na Univerzitě Johanna Wolfganga von Goethe ve Frankfurtu nad Mohanem.

Strana zelených[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny 70. let se podílel na vzniku Strany zelených v Německu a spolupracoval mj. s Rudi Dutschkem, Josephem Beuysem, Petrou Kelly, Heinrichem Böllem, Danielem Cohn-Benditem a Joschkou Fischerem. Mezi roky 19811983 byl městským zastupitelem ve Frankfurtu, v letech 19831985 poslancem Spolkového sněmu jako referent pro zahraničí a bezpečnostní politiku, lidská práva a východní Evropu.

Nadace Heinricha Bölla[editovat | editovat zdroj]

V letech 19912004 působil jako vedoucí Nadace Heinricha Bölla (nejprve v Praze, později v Bonnu). Jako zakladatel české pobočky přivedl za léta působení do ČR více než 100 mil. Kč na projekty pro nevládní sektor.

Evropský parlament[editovat | editovat zdroj]

V letech 20042009 byl poslancem Evropského parlamentu za stranu Bündnis 90/Die Grünen. Byl členem lidsko-právního, zahraničního a zemědělského výboru, dále členem delegace Evropská unie-Chorvatsko a zastupujícím členem delegace EU-Ukrajina a EU-Bělorusko. Působil též v Intergroup Tibet a v Intergroup pro tradiční a národnostní menšiny.

V roce 2009 neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu za českou Stranu zelených. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]