Dina Gottliebová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dina Gottliebová
Rodné jméno Dina Gottliebová
Narození 21. ledna 1923
Brno
Úmrtí 29. července 2009 (ve věku 86 let)
Felton
Příčina úmrtí rakovina
Manžel(ka) Art Babbitt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dina Gottliebová-Babbittová vlastním křestním jménem Annemarie (21. ledna 1923 Brno29. července 2009 Felton) byla česko-americká výtvarnice židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dina Gottliebová se narodila 21. ledna 1923 v Brně jako dcera obchodního jednatele Richarda Gottlieba a Jany Gottliebové (rozené Schallové). V letech 1929–1934 navštěvovala obecnou školu na dnešní Lidické ulici v Brně, poté v letech 1934–1937 studovala na dívčí měšťanské škole na Merhautově ulici. Opustit musela Školu uměleckých řemesel, odkud byla vyloučena v 2. pololetí ročníku 1939–40 kvůli svému židovskému původu [1].

Dne 28. ledna 1942 odjela v transportu brněnských Židů do Terezína, odkud v prosinci 1943 byla deportována do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Byla zde umístěna v terezínském rodinném táboře B II b, kde využila svého výtvarného talentu k získání jistého prominentního postavení. Josef Mengele si jí poté vybral pro portrétování osob, na nichž prováděl své experimenty [1]. Tyto ilustrace chtěl Mengele použít pro svou chystanou pseudovědeckou monografii a nebyl spokojený s černobílými fotografiemi, které nedokázaly zachytit barvu cikánské pleti [2] [3].

Po válce se Dina Gottliebová uchýlila do Paříže, kde začala pracovat jako animátor. Seznámila se zde s americkým animátorem Artem Babbittem, kterého si později vzala za manžela [4]. S ním odjela do USA, kde se usadila v Santa Cruz v Kalifornii a začala zde pracovat jako výtvarnice. Pracovala mj. pro společnosti Warner Bros nebo Hanna-Barbera.[4] Pomáhala vytvořit slavné postavičky ptáčka Tweetyho a Williho E. Kojota [5].

Zemřela 29. července 2009 ve Feltonu poblíž Santa Cruz na rakovinu ve věku 86 let.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]