Přeskočit na obsah

Lužický hřbet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vrchol na Luži

Lužický hřbet je geomorfologický podcelek, hlavní hřeben Lužických hor na severu České republiky, v okresech Děčín, Česká Lípa a Liberec, na hranicích z Saskem. Nejvyšším vrcholem je 793 metrů vysoký Luž, nejnižší poloha je 300 metrů západně od Hrádku nad Nisou. Hřeben je široký 3 – 8 km.[1][2]

Složení[editovat | editovat zdroj]

Tvoří jej jednotlivé znělcové a trachytové, vzácněji i čedičové kupy spojené do zřetelného hřebene. Vyskytuje se zde i pískovec.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Lužický hřbet (dle Demka IVA-2A) má dvě části - okrsky, Jedlovský hřbet (IVA-2A-a), jehož nejvyšší horou je 793 metrů vysoká Luž (nejvyšší hora celých Lužických hor) a druhým geomorfologickým okrskem je Hvozdský hřbet (IVA-2A-b) s Hvozdem (749 m.).[3] Oba tyto podcelky se dále dělí do podokrsků.

Je ohraničen zlomem Lužické poruchy od vrchu Spravedlnost v okrese Děčín po Horní Sedlo v okrese Liberec. Na východní straně je Ještědsko-kozákovský hřbet, ze severní strany Žitavské hory v Sasku, od jihu Ralská pahorkatina.

Pohled na Jedlovou ze stejnojmenného nádraží

Druhým z podcelků Lužických hor je Kytlická hornatina (IVA-2B).

Nejvyšší vrcholky[editovat | editovat zdroj]

Uváděna nadmořská výška, nikoli převýšení.

Pohled na hraniční Hvozd z saského Oybina

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Celá oblast Lužického hřbetu je v péči Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Je zde několik přírodních památek a rezervací a řada naučných stezek.

Pohled na Tolštejn

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BÍNA, Jan; DEMEK, Jaromír. Z nížin do hor. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2026-0. Kapitola Krušnohorská soustava, s. 112. 
  2. Základní mapa ČR 1:100 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-04-01]. Dostupné online. 
  3. BÍNA, Jan; DEMEK, Jaromír. Z nížin do hor. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2026-0. Kapitola Lužický hřbet, s. 141. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]