Weberberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Weberberg
Vyhlídka z Luže
Pohled na Weberberg z Luže, vpravo v pozadí Varnsdorf

Vrchol 710 m n. m.
Prominence 58 m
Izolace 1,4 km → Pěnkavčí vrch
Seznamy Lužické sedmistovky #9
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Lužické hory / Lužický hřbet / Jedlovský hřbet / Lužský hřbet
Souřadnice
Weberberg
Weberberg
Povodí Lužická Nisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weberberg (v překladu z němčiny Tkalcovský vrch[1], v ojediněle též Vyhlídka)[2]) je pohraniční zalesněný vrch (710 m n. m.), devátá nejvyšší hora Lužických hor na severu České republiky, asi 1,5 km nad Dolním Podlužím a 5 km jižně od Varnsdorfu. Vrchol leží v Jedlovském hřbetu, z něhož k severozápadu vybíhá hřbet k Rohálu, zhruba 60 metrů západně od hranice s Německem.[1] Z hlediska správního členění se západní polovina hory s vrcholem a prameny Milířky nachází na území okresu Děčín v Ústeckém kraji, východní svahy pak leží v zemském okrese Zhořelec v Sasku.

Vrchol je téměř bez výhledu, je porostlý bukovými lesy. Jižně od vrcholu je sedlo Černá brána, jímž vedou cesty spojující údolí Milířky na české straně s protilehlou strží Eisgasse (Ledová ulice), prudce se svažující do Waltersdorfu v Sasku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na mapě CUZK[3] a v jedné regionální publikaci[2] je vrchol označen jako Vyhlídka, zatímco na stránkách mapy.cz nebo na mapě CHKO Lužické hory 1 : 25 000 je uveden název Weberberg.[4] Název Vyhlídka vznikl mylným vztažením označení posedu nalézajícího se na severní straně na vrch samotný.[5] Německý název Weberberg znamená v češtině Tkalcovský vrch, což je připomínka původního zaměstnání místních obyvatel.[1]

Na severní straně vrcholu Weberbergu byla v 60. letech přírodní rezervace Rychtrův prales, kde rostly statné tzn. šindelové buky, jež se používaly na výrobu šindelů.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přímo na vrchol Weberbergu nevede žádná značená turistická cesta. Od jihu je možné vystoupat údolím Milířky k rozcestí Pod Ptačincem a zde pak využít napřed žlutě a posléze modře značenou turistickou stezku, která vede podél státní hranice na německém území, případně vystoupat k vrcholu po neznačené cestě z opačné strany, tj.ze severu, od hraničního přechodu Dolní Podluží - Herrenwalde.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Rohál - Weberberg - Černá brána [online]. [cit. 2019-07-26]. Dostupné online. 
  2. a b MODRÁ, Jana; HENTSCHEL, Silke. Poznáváme Lužické a Žitavské hory: 24 výletů pro malé i velké. 1. vyd. [s.l.]: Společnost pro Lužické hory, 2005. 135 s. ISBN 80-239-4386-3. S. 10,16,70,75. ((česky)) 
  3. Náhled do mapy CUZK - vrchol Vyhlídka
  4. CHKO Lužické hory 1 : 25 000. 1. vyd. Česká Lípa: Geodézie On Line, s. r. o., 2007. Turistická mapa. 
  5. Lužické hory a Ještědský hřbet. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Olympia, 1987. 288 s. (Turistický průvodce ČSSR). ISBN 27-063-87. S. 276. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]