Kostel Nejsvětější Trojice (Předklášteří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Nejsvětější Trojice
v Předklášteří
Kostel Nejsvětější Trojice
Místo
Stát Česká republika
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-venkov
Obec Předklášteří
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát tišnovský
Farnost Předklášteří
Specifikace
Odkazy
Kód památky 21798/7-1049 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel Nejsvětější Trojice je římskokatolický chrám v obci Předklášteří v okrese Brno-venkov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Je filiálním kostelem předklášterské farnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitovní kostel v Předklášteří byl postaven v roce 1555 v pozdně gotickém a renesančním slohu. Jedná se o jednolodní stavbu s polygonálně ukončeným kněžištěm; loď je plochostropá, presbytář je zaklenut žebrovou klenbou. Nad lodí se nachází hranolová lucerna. Vstup do kostela pravoúhlým portálem se znakem Barbory Konické ze Švábenic, abatyše kláštera Porta coeli, je umístěn v západním průčelí. Chrám byl v roce 1678 barokně upraven, puristické úpravy pochází z 19. století.[2][3][4]

Kolem kostela se nachází hřbitov, barokní márnice (kolem roku 1700) a náhrobky barona Viléma Mundyho a Josefa Břenka jsou také památkově chráněny.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-08]. Katalogové číslo 132716 : Kostel Nejsvětější Trojice. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  2. Kulturní památky - Předklášteří [online]. Regionporta.cz [cit. 2013-05-08]. Dostupné online. 
  3. Odbor kultury a památkové péče JMK. Kostel Nejsvětější Trojice [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2013-05-08]. Dostupné online. 
  4. Odbor kultury a památkové péče JMK. Kostel Nejsvětější Trojice [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2013-05-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]