Leopold Pospíšil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leopold Pospíšil
Narození 26. dubna 1923 (95 let)
Olomouc
Ocenění

Cena Neuron za přínos světové vědě (2016);

Cena města Olomouc v oblasti společenské vědy (2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leopold Jaroslav Pospíšil (* 26. dubna 1923, Olomouc) je americký právník a právní antropolog českého původu, emeritní profesor Yale univerzity a v letech 1980-1984 předseda Společnosti pro vědy a umění.

Leopold Pospíšil vystudoval Slovanské gymnázium v Olomouci (maturita 1942) a práva na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 1948 emigroval do USA, kde pracoval na statku, pak studoval sociologii a filosofii na univerzitě v Oregonu a konečně antropologii na Yale university v New Haven, Connecticut. Přednášel na různých univerzitách, v letech 1956-1983 byl profesorem na univerzitě Yale a kurátorem antropologického oddělení Peabodyho muzea. Roku 1984 byl jmenován členem americké National academy of sciences. Po roce 1989 často navštěvoval Československo, přednášel v Olomouci a v současnosti na Filosofické fakultě UK v Praze.

Pospíšilovy dlouholeté výzkumy, zejména mezi eskymáky Nunamiut na Aljašce, indiány Hopi v USA, Kapauky na Nové Guineji a mezi tyrolskými sedláky v rakouském Obernbergu patří k zakladatelským pracím v oboru antropologie práva. Významný je zejména jeho objev „právního pluralismu“, stavu, kdy se lidé v různých oblastech svého života řídí různými právními systémy, i jeho výzkumy o povaze vlastnictví a vůbec zájem o domorodé ekonomiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Leopold Pospíšil
  • L. Pospíšil, Etnologie práva. Praha 1997
  • L. Pospisil, The Kapauku Papuans of west New Guinea. New York 1963
  • L. Pospisil, Anthropology of law. New Haven 1971