Petr Horký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Horký
Petr Horký na přednášce o spolupráci s Miroslavem Zikmundem v cyklu přednášek Muzea hlavního města Prahy.
Petr Horký na přednášce o spolupráci s Miroslavem Zikmundem v cyklu přednášek Muzea hlavního města Prahy.
Narození 4. února 1973 (47 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Horký (* 4. února 1973 v Brně) je český režisér-dokumentarista, producent, publicista, moderátor a cestovatel.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1992–1996 vystudoval na brněnské Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity učitelství, obor občanská výchova a speciální pedagogika.[1]

Jako moderátor začínal v brněnském rockovém rádiu Hády a později v televizním studiu, kdy nejprve společně s Evou Brettschneiderovou-Machourkovou moderoval televizní soutěže pořad Oáza, pak dětskou soutěž Hip Hap Hop, dále pak soutěž Pyramida; moderoval ale i televizní pořad věnovaný folkové a country hudbě Aport a Řemen. V roce 1996 se přestěhoval do Prahy a pro ČT uváděl ranní pořad Studio 6 (skoro 1000 živých vysílání). Následně také s Marcelou Augustovou uváděl cyklus Elixír anebo s Martinou Vrbovou pořad Obrazovka. Spolupráce s Hradem vyvrcholila v Brně, kdy moderoval setkání 28 evropských prezidentů. V letech 2010–2011 moderoval páteční pásmo Televizní akademie. V roce 2017 v blogu bilancoval svou dosavadní kariéru[2].

Jako režisér se prosadil zejména v oblasti cestopisných dokumentů, kdy se zaměřuje na nejen na samotné cestování, ale i na geografii a zahraniční kulturu. Na svém kontě má již několik desítek dokumentárních filmů. Mimo jiné natáčel s Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Danikenem, Edmundem Hillarym, Jimem Lovellem, Eugenem Cernanem a dalšími.

Spolu s Miroslavem Zikmundem, Miroslavem Náplavou a Vladimírem Krocem pomohl zachránit pozůstalost po českém skladateli, kameramanovi a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi.[3]

Mezi jeho nejznámější akce patří expedice na severní pól, kterou uskutečnil společně s polárníkem Miroslavem Jakešem v roce 2008 – pólu dosáhli dne 12. dubna 2008. Dále pak přechod Grónska od východu na západ (v roce 2010 spolu s britskou expedicí). V severním teritoriu Malediv vedl expedici Tajné vraky, která objevila dvě potopené lodě.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O mně [online]. Piranha Film s. r. o. [cit. 2015-04-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-19. 
  2. http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-horky.php
  3. Archivovaná kopie. www.piranhafilm.cz [online]. [cit. 2012-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]