Antonín Němeček (prelát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monsignore
ThDr. Antonín Němeček
Prelát Jeho Svatosti
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Arcidiecéze olomoucká
Znak Znak
Svěcení
Kněžské svěcení 5. července 1940 Olomouc
Osobní údaje
Datum narození 30. července 1916
Místo narození Polešovice, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 4. července 1993
Místo úmrtí Olomouc, ČeskoČesko Česko
Místo pohřbení Polešovice
Povolání římskokatolický duchovní
vysokoškolský pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Němeček (30. července 1916 Polešovice4. července 1993) byl český římskokatolický kněz, vysokoškolský učitel, exercitátor a papežský prelát.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po kněžském svěcení, které přijal 5. července 1940 v Olomouci, působil jako farní vikář nejprve v Lošticích, od září 1945 do července 1947 při Kolegiátní kapitule u svatého Mořice v Kroměříži a následně v Moravském Berouně, odkud excurrendo spravoval farnosti Horní Loděnice a Nové Valteřice. Po nástupu komunistického režimu byl v březnu 1951 poslán za trest do litoměřické diecéze, kde byl ustanoven administrátorem farnosti Krásná Lípa. V roce 1953 byl postaven mimo službu a nastoupil jako dělník do Tatry Kopřivnice.

Teprve v dubnu 1968 se mohl vrátit ke svému povolání a byl jmenován farním vikářem v Ostravě-Vítkovicích. Od srpna 1972 do června 1990 působil jako administrátor farnosti v Drahanech a administrátor excurrendo farnosti Rozstání. Po obnovení Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého na ní začal vyučovat dogmatickou teologii, ovšem po necelých třech letech musel z vážných zdravotních důvodů výuky zanechat. Dne 26. června 1993 jej papež Jan Pavel II. jmenoval prelátem Jeho Svatosti, krátce nato však Antonín Němeček zemřel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]