Velké Bílovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velké Bílovice
Kostel Narození Panny Marie

Kostel Narození Panny Marie

znak obce Velké Bílovicevlajka obce Velké Bíloviceznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0644 584983
kraj (NUTS 3): Jihomoravský (CZ064)
okres (LAU 1): Břeclav (CZ0644)
obec s rozšířenou působností: Břeclav
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Velké Bílovice
katastrální výměra: 25,73 km²
počet obyvatel: 3 853 (1. 1. 2015[1])
nadmořská výška: 176 m n. m.
PSČ: 691 02
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa městského úřadu: Městský úřad Velké Bílovice
nám. Osvoboditelů 570
691 02 Velké Bílovice
starosta / starostka: Marie Vlková
Oficiální web: www.velkebilovice.cz
E-mail: podatelna@velkebilovice.cz

Velké Bílovice
Red pog.png
Velké Bílovice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Velké Bílovice jsou město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 10 km severně od Břeclavi. Žije zde více než 3 800 obyvatel.

Město náleží k mikroregionu Lednicko-valtický areál. První osídlení této lokality je doloženo již z neolitu, první písemná zmínka pochází z roku 1306, na město byly Velké Bílovice povýšeny v roce 2001. Velké Bílovice jsou tradiční vinařskou obcí, což také dokládají vinařské atributy na znaku a praporu. V současné době jsou se svými více než 800 ha plochy registrovaných vinic[2] vůbec největší vinařskou obcí v České republice.

Příroda a okolí[editovat | editovat zdroj]

Především severně a západně od města se rozkládá velké množství vinic a přes 650 vinných sklepů ve 40 pojmenovaných sklepních uličkách. Dominantou Velkých Bílovic je kopec Hradištěk (251 m n. m.) s kapličkou, nacházející se severně od města mezi vinicemi. Kaplička na vrcholu kopce je zasvěcená čtyřem svatým: sv. Urbanovi (patron vinařů), sv. Cyrilu a Metodějovi (patroni křesťanství v českých zemích) a sv. Václavu (patron české země).

V blízkosti Velkých Bílovic se nachází rybníky Šísary a Velký Bílovec vhodné zejména k rybaření.

Na jihozápad od města, za Podivínem, se nachází Přírodní park Niva Dyje a Lednicko-valtický areál, dále na západ pak CHKO Pálava a Vodní dílo Nové Mlýny.

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Habánské sklepy - Největší z nich, který byl postaven kolem roku 1614 Habány, najdeme směrem na Čejkovice v blízkosti rybníku Velký Bílovec. V současné době je ve vlastnictví společnosti Habánské sklepy s.r.o., která se zabývá výrobou vína.
 • Tvrz - Poprvé se uvádí až v roce 1417, ale jako již válkami poničená. Později byla obnovena a v polovině 16. století renesančně rozšířena. V 18. století byla tvrz upravena pro hospodářské účely.[3] V současné době je veřejnosti nepřístupná.
 • Kostel Narození Panny Marie - Je postaven v barokním stylu.
 • Městské vlastivědné muzeum - Zde je možné prohlédnout si místní archeologické nálezy, místní kroje, staré zemědělské nástroje a další zajímavosti spojené s historií města.[4]

Kultura a slavnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Tradiční krojované hody - Vůbec největší lidová slavnost ve Velkých Bílovicích. Hody začínají vždy první neděli po svátku Narození Panny Marie (8. září), patronky místního kostela, a pokračují až do úterý. V sobotu před hody se ručně staví hodová mája. Úterní večer má maškarní pojetí. Hlavní slavnost probíhá v hodovou neděli, kdy mnoho návštěvníků i z daleka přijíždí obdivovat zejména krojovaný průvod, kterého se každoročně účastní více než 50 krojovaných párů. Na hodovém sóle v centru města hraje každý hodový den až do noci dechová hudba k tanci i poslechu. Součástí hodové slavnosti je také spousta kolotočů, stánků a atrakcí.
 • Ze sklepa do sklepa - Již tradiční putování za vínem, kdy nyní již přes 50 místních vinařů otevře v jeden den své sklepy pro návštěvníky. Je zajištěna doprava mezi sklepy a doprovodný program, při kterém nemůže chybět dechová a cimbálová muzika. Koná se vždy v sobotu na přelomu března a dubna.
 • Za vinařem do Velkých Bílovic - Další putování za vínem, ale tentokrát trvající celkem 19 týdnů. Začíná poslední týden v dubnu a trvá až do začátku září. Od čtvrtka do středy mají otevřeno 3 různá vinařství prvních 9 týdnů (vedlejší sezóna) a potom 5 vinařství dalších 10 týdnů (hlavní sezóna). Postupně tak otevře své sklepy až 50 různých vinařství.
 • Místní výstava vín - Ochutnávka vín nejen místních vinařů, ale také vinařů z blízkého i vzdáleného okolí Velkých Bílovic. Koná se v místním Kulturním domě a to obvykle první sobotu v květnu.
 • Svatomartinská slavnost - Slavnost spojená s příjezdem sv. Martina na koni a následnou ochutnávkou mladých a Svatomartinských vín letošního ročníku. V rámci kulturního programu zahraje dechová a cimbálová muzika. Koná se od roku 2010, a to vždy v sobotu kolem poloviny listopadu.
 • Soutěž ve vaření zelňačky - Přes 30 soutěžících družstev, místních i přespolních, soutěží o to, kdo uvaří nejlepší zelňačku. Zároveň se soutěží probíhá adventní jarmark a kácení hodové máje. Soutěž se koná od roku 2010, a to vždy v sobotu, týden po Svatomartinské slavnosti.

Sportovní akce[editovat | editovat zdroj]

Vinařský maraton - Běžecký závod pořádaný spolkem Báječné ženy v běhu. Běží se mezi vinicemi, převážně po cyklostezkách mezi obcemi Velké Bílovice, Čejkovice a Vrbice.[5] První ročník se běžel v roce 2015 poslední den v říjnu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadně od města probíhá dálnice D2 s výjezdem na 41. kilometru na Velké Bílovice a Podivín.

Nejbližší železniční stanice se nachází ve 3 km vzdáleném Podivíně.

Místní samospráva[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2006 je starostkou Marie Vlková (Sdružení nestraníků).[6]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2015 [online]. Český statistický úřad, 2015-04-30, [cit. 2015-06-10]. S. 93. Dostupné online.  
 2. O víně - Velké Bílovice http://www.ovine.cz/web/structure/vinarske-obce-68.html?do%5BloadData%5D=1&itemKey=cz_315
 3. tvrz Velké Bílovice http://www.hrady.cz/?OID=9839
 4. Městské vlastivědné muzeum http://www.velkebilovice.cz/kultura/mestske-muzeum
 5. Vinařský maraton http://www.vinarskymaraton.cz/
 6. IVÁNEK, Lukáš. Vlková i Machovský zůstali. Jistotu má Průdek. Břeclavský deník [online]. 2014-11-11 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online.