Interiérový design

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Interiér Rytířského sálu na hradě Český Šternberk

Interiérový design bytové architektury řeší především vnitřní uspořádání domu, či bytu z praktického, ale i estetického, výtvarného hlediska. Ideálně by měl navazovat na celkovou architekturu stavby, sledovat určitý koncept a odpovídat životnímu stylu uživatele. Je kladen důraz na propojení funkčnosti i estetických požadavků interiéru s exteriérem a s celkovým konceptem domu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiérovým designem se zabývali již stavitelé a architekti zejména v období baroka, klasicismu či secesi (biedermeier), kde navíc docházelo k promyšlenému uměleckému ztvárnění. V ideálním případě se vzhledem a funkčností interiéru zabývá samotný tvůrce celé stavby, tedy architekt, který by měl nejlépe zvládnout jeho řešení. Tento přístup prosazovali zejména architekti moderny a avantgardyLudwig Mies van der Rohe, Walter Gropius, Le Corbusier.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Interiérový design se zabývá výběrem a uspořádáním vnitřního vybavení budov s ohledem na využití prostor. Zahrnuje volbu podlah, schodišť, vestavených prvků a mobiliáře a pracuje s jejich materiálovým a barevným potenciálem. V některých případech může zasahovat do dispozičního řešení interiéru. To vše pro vytvoření ideálního životního prostředí uživatelů.

Obor se rovněž zabývá možnostmi moderního osvětlení či ozvučení, ovládání elektronických zařízení, vytváří různé atmosféry a podmínky k práci, či odpočinku. Může se zabývat i atypickými designovými prvky a nestandardním řešením různých problémů, dle možností a požadavků uživatele i návrháře. Interiérový design by se měl zabývat i výběrem kvalitních uměleckých děl (obrazů, plastik), které celkový koncept završují.

Dnešní návrháři interiérů pracují s vizualizačními a animačními 3D programy, které velmi dobře vystihují celkové pojednání prostoru i jeho atmosféru.