Interiérový design

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Interiérový design bytové architektury řeší především vnitřní uspořádání domu, či bytu z praktického, ale i estetického, výtvarného hlediska. Ideálně by měl navazovat na celkovou architekturu stavby, sledovat určitý koncept a odpovídat životnímu stylu uživatele. Interiérový design se zabývá výběrem a uspořádáním podlahy, schodišť, vestavených prvků a mobiliáře a pracuje s jejich materiálovým a barevným potenciálem. V některých případech může zasahovat do dispozičního řešení interiéru. To vše pro vytvoření ideálního životního prostředí uživatelů. V neposlední řadě počítá s možnostmi moderního osvětlení, ozvučení, ovládání elektronických zařízení, vytváří různé atmosféry a podmínky k práci, či odpočinku. Může se zabývat i atypickými designovými prvky a nestandardním řešením různých problémů, dle možností a požadavků uživatele i návrháře. Interiérový design by se měl zabývat i výběrem kvalitních uměleckých děl (obrazů, plastik), které celkový koncept završují.

Interiérovým designem se v ideálním případě zabývá tvůrce celé stavby, tedy architekt, který by měl nejlépe zvládnout jeho řešení. Je důležité propojení s exteriérem a s celkovým konceptem domu. Toto prosazovali zejména architekti moderny a avantgardyLudwig Mies van der Rohe, Walter Gropius, Le Corbusier. Dříve tento trend vládl zejména v secesi a baroku, kde navíc docházelo k promyšlenému uměleckému ztvárnění.

Dnešní návrháři interiérů pracují s vizualizačními a animačními 3D programy, které velmi dobře vystihují celkové pojednání prostoru i jeho atmosféru.