Vinný sklep

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podzemní vinný sklep

Vinný sklep nebo vinný sklípek je skladovací místnost na víno v lahvích nebo sudech nebo méně častěji v demižonech, amforách nebo plastových nádržích. V aktivním vinném sklepě jsou velice důležité faktory jako je teplota a vlhkost, které jsou udržovány klimatizační jednotkou. Oproti tomu pasivní vinné sklepy nemají kontrolu klimatizace a obvykle jsou stavěny pod zemí k omezení teplotních odchylek. Nadzemní vinný sklep je často nazýván vinárna, zatímco malý vinný sklípek (méně než 500 lahví) je někdy označen jako vinná komora. Personál zodpovědný za skladování, péči o víno a servírování vína ve velkých středověkých domech byl označen anglickým termínem buttery.

Lahve vína skladované ve vinném sklepě v Jesus College, Oxford

Důvod[editovat | editovat zdroj]

Vinné sklepy chrání alkoholické nápoje od potenciálně škodlivých vnějších vlivů poskytnutím temna a stálé teploty. Víno je přírodní potravinový produkt, rychle podléhající zkáze. Nechají-li se vystavené teplu, světlu, vibracím nebo střídáním teplot a vlhkost, všechny typy vína se mohou zkazit. Pokud je dobře skladováno, nejen že si zachová svoji kvalitu, ale mnohému se zlepší vůně, chuť a složitost jak zraje.

Podmínky[editovat | editovat zdroj]

Nadzemní sklep na sherry
Chladící jednotka na víno pro interiér

Víno může být uspokojivě skladováno při teplotách mezi 7–18 °C pokud jsou změny teploty pozvolné. Teplota 13 °C, nacházející se ve jeskyních byly používány pro skladování ve Francii. Jsou ideální pro dlouho i krátce zrající vína. Víno ​​obecně zraje při teplotě nižší jinak a pomaleji, než při teplotě vyšší.[1] Když teplota výrazně kolísá okolo 14 stupňů nebo více, způsobí to dýchání vína přes korek, což výrazně urychlí proces stárnutí. Okolo teploty 10–14 °C budou zrát vína běžně.[2]

Aktivní versus pasivní[editovat | editovat zdroj]

Vinné sklepy mohou být chlazeny jak pasivně tak aktivně. Aktivní vinné sklepy jsou vysoce izolované a je třeba je dobře postavit. Vyžadují si speciální klimatizaci a chladící systémy k udržení požadované teploty a vlhkosti. Ve velmi suchém podnebí může být nutné použití aktivních zvlhčovačů, ale ve většině oblastech to není nutné. Pasivní vinný sklep musí být umístěn v přirozeně chladném a vlhkém prostředí s minimálními teplotními výkyvy během roku—například sklep v mírné podnebí. Pasívní sklepy mohou být méně předvídatelné, ale provoz je zdarma a nehrozí jim výpadky elektřiny.

Diskuse o vlhkosti[editovat | editovat zdroj]

Někteří odborníci na víno vidí důležitost vlhkosti na správné skladování vína. V magazínu Wine Spectator, Matt Kramer uvádí francouzskou studii, která tvrdí, že relativní vlhkost uvnitř lahve je udržována na 100% bez ohledu na použitém uzávěru nebo orientaci lahve.[3] Avšak Alexis Lichine říká, že nízká vlhkost může být problémem, protože může způsobit předčasné stárnutí přírodních korků a předčasně vyschnout. K udržení požadované vlhkosti bylo doporučeno jeden palec štěrku, pokrývající podlahu, která je periodicky kropena trochou vody.[2] Samozřejmě světoznámé francouzské jeskyně si přirozeně drží relativní vlhkost okolo 60%.

Konstrukce vinného sklepa[editovat | editovat zdroj]

Vinné sklepy byly historicky konstruovány s kvelbenými stropy z různých materiálů. Vinný sklep může být budován jako samostatně stojící objekt, sklep v otevřené jámě, sklep budovaný na povrchu, sklep hloubený, sklep jako rozšiřující objekt nebo sklep hloubený pod jinou stavbou. První ucelený přehled na legislativní požadavky, konstrukci a realizaci sklepa v českém prostředí podává Jiří Faltýnek v knize Sklepy v zahradě[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wine cellar na anglické Wikipedii.

  1. The Science of Aging Wine [online]. Vintage Cellars [cit. 2011-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b LICHINE, Alexis. Alexis Lichine's Encyclopedia of Wines and Spirits. London: Cassell & Company Ltd., 1967. S. Chp 6, p.22–24. (anglicky) 
  3. M. Kramer "Seeking Closure" The Wine Spectator pg 36 October 31st, 2007
  4. FALTÝNEK, Jiří: Sklepy v zahradě. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3798-0. S. 112. (česky)  náhled knihy na Google Books

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]