Dolní Bojanovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dolní Bojanovice
Centrum s Obecním domem a kostelem svatého Václava

Centrum s Obecním domem a kostelem svatého Václava

znak obce Dolní Bojanovicevlajka obce Dolní Bojanoviceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0645 586137
kraj (NUTS 3): Jihomoravský (CZ064)
okres (LAU 1): Hodonín (CZ0645)
obec s rozšířenou působností: Hodonín
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Dolní Bojanovice
katastrální výměra: 19,92 km²
počet obyvatel: 2 972 (1. 1. 2014[1])
nadmořská výška: 178 m n. m.
PSČ: 696 17
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Hlavní ul. č 383
69617 Dolní Bojanovice
starosta / starostka: Ing. Eva Rajchmanová
Oficiální web: www.dolnibojanovice.cz
E-mail: obec@dolnibojanovice.cz

Dolní Bojanovice
Red pog.png
Dolní Bojanovice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Dolní Bojanovice (německy Unter Bojanowitz) jsou obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 8 km západně od Hodonína. Žije zde téměř 3000 obyvatel.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1196. Po komunistickém puči v obci sídlila odbojová skupina Skauta pod vedením Pavla Hubačky, jejíž členové 4. ledna 1950 v Hodoníně zastřelili příslušníka StB Aloise Dyčka. StB v odvetu zatkla 14 lidí. Někteří z nich byli nelidsky mučeni, padl trest smrti i třicetileté žaláře.[2][3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes se v této obci nachází barokní kostel sv. Václava, Slovácká chalupa - muzeum, knihovna, základní škola spolu s mateřskou školou, Základní umělecká škola, kterou navštěvují děti ze širokého okolí a Penzion Václav. Také se tu nachází lokalita „Pod Čaganovem“, kde jsou umístěny slovácké búdy a vinice.

Obec je opravdu hodně kulturně založená. Každoročně se tu pořádají akce jako např. Svatováclavské hody, Zarážání hory, Zahrávky, Hodky, Dívčí vínek, Krojový výlet apod. Také jsou tu často výstavy různého druhu, ať už umění (např. obrazy, řezbářství), fotografií - i z cizích zemí, šití krojů a zahrádkářské výstavy. Každý rok promítá letní kino a jednou za dva roky Žně našich předků, kde se ukazují žně přesně tak, jak je dělali naši předkové.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Barokní kostel sv. Václava z roku 1734. V okolí obce je mnoho malých sakrálních architektonických památek, z nichž nejslavnější bude socha Panny Marie z období baroka a sousoší svatých Cyrila a Metoděje.

Církevní rok má podporu většiny obyvatel a od narození Krista jsou pořádány církevní akce po celý rok stále za četné návštěvy nejen starších lidí. Svatováclavský sbor a orchestr působí nejen při bohoslužbách, ale v jeho repertoáru je mnoho i světských skladeb, které těleso předvádí při různých příležitostech. Působí zde již sto padesát let.

Součástí vesnice jsou i krásné vinné sklepy na Horním konci, V předních, Pod ořechama a Pod Čaganovem. Z velké části mají bohaté zdobení žuder slováckými ornamenty. Vinařství má staletou tradici, obzvláště v pěstování ryzlinku, který býval jedním z nejlepších v Rakousko-Uhersku. V roce 1907 zde bylo založeno nejstarší vinařské družstvo Zádruha, jehož sklepy byly údajně za třicetileté války vyvedeny do vedlejšího Poddvorova a podle pověstí podzemní chodby vedly až k Pálavě. Základní umělecká škola má až tři sta žáků, kteří se učí zpívat, tančit i malovat. Známá je mládežnická dechovka, mladá cimbálka a pěvecké sbory dětí. Kulturní život v obci je bohatý, pravidelné koncerty jsou navštěvovány četnými posluchači, stejně jako vystoupení ochotnických představení. Několik cimbálových kapel působí i v zahraničí, stejně jako dechové kapely, z nichž nejznámější jsou Bojané nebo Šohajka. Lidé jsou pracovití, dobrosrdeční, pohostinní a vynikající zpěváci. Bohatá je i činnost Odboru občanských záležitostí na místní radnici. Na vysoké úrovni je pedagogická činnost na základní škole. Vybavena četnými knihovními fondy je místní knihovna. Po celý rok jsou aktivní různé společenské organizace. Kulturní akce pořádají myslivci, hasiči, sportovci. Samotná obec postavila za dobrovolné práce občanů řadu sportovních zařízení. V okolí je k výběru nemálo cyklostezek.

Samospráva[editovat | editovat zdroj]

V letech 2010 až 2014 byl starostou Vlastimil Jansa (STAN). Na ustavujícím zasedání zastupitelstva v listopadu 2014 byla do této funkce zvolena Eva Rajchmanová (KDU-ČSL). [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 [online]. Český statistický úřad, 2014-04-30, [cit. 2014-11-10]. S. 92. Dostupné online.  
  2. http://zpravy.idnes.cz/pribehy-20-stoleti-za-vrazdu-estebaka-se-komuniste-mstili-torturou-1dt-/domaci.aspx?c=A120309_150646_domaci_brm
  3. Příběh skautů z Dolních Bojanovic, kteří byli za komunismu obviněni z vraždy agenta StB (Český rozhlas, audio dostupné online)
  4. TUREK, Petr. Dolní Bojanovice mění starostu. Hodonínský deník [online]. 2014-11-10 [cit. 2014-11-10]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]