Přeskočit na obsah

Památník Rudé armády (Olomouc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník Rudé armády
Základní údaje
AutorJaroslav Kovář mladší
Rok vzniku1945
Datum odhalení15. července 1945
PřipomínáRudá armáda a osvobození Československa
Umístění
UmístěníČechovy sady
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Rudé armády nebo také Památník osvobození v Olomouci je prvním architektonickým dílem ve stylu socialistického realismu na území Československa. Byl slavnostně odhalen 15. července 1945, 68 dní po konci druhé světové války.[1] Jeho autorem je olomoucký architekt Jaroslav Kovář mladší.

Památník Rudé armády (detail)

Pomník se nachází na okraji Čechových sadů. Má tvar obelisku s šestihrannou základnou. Na jeho vrcholu se nachází rudá pěticípá hvězda, dříve podsvětlená neonem.

Tvar pomníku byl inspirován barokním sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Pomník dříve zdobily bronzové pamětní desky s plastickými zvětšeninami válečných vyznamenání podle návrhu sochaře Karla Lenharta. Desky byly v 90. letech 20. století ukradeny a v roce 1995 provizorně nahrazeny kovovými tabulkami. Před pomníkem se nacházejí čtyři hroby příslušníků Rudé armády padlých při osvobozování Olomouce.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]

Pomník měl původně stát na místě Červeného kostela na třídě Svobody. Na výstavbu pomníku byla uspořádána sbírka, která vynesla během několika týdnů více než sto tisíc korun.[2] Odhalení pomníku se účastnilo asi 50 tisíc lidí. Zmenšená varianta pomníku se nachází v olomoucké místní části Chomoutov.[3]

  1. Tichák, Milan: Příběhy olomouckých pomníků, Olomouc 2002, s. 100
  2. Miloslav Pojsl, Londin Vladimír: Dvanáct století naší architektury, Olomouc 1998, s.185
  3. Pomník Obětem 2. světové války [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2018-05-10]. Archivní verze. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]